در تماس باشید

مقایسه نوار بهداشتی و تامپون | کدام محصول بهتر است؟!

مقایسه نوار بهداشتی و تامپون

در طول دوران قاعدگی شما به یکی از وسایل بهداشتی مانند تامپون، نوار بهداشتی و یا فنجان قاعدگی نیاز خواهید داشت. داشتن اطلاعات در رابطه با هر یک از این لوازم بهداشتی به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. برای آن‌که بتوانید گزینه مناسبی را برای خود انتخاب کنید ابتدا باید با مزایا و معایب هر یک از این محصولات به‌خوبی آشنا شوید و پس از آن، انتخاب خود را با خیالی راحت انجام دهید. در این مطلب ازوبلاگ سافتکس ما به مزایا و معایب نوار بهداشتی، مزایا و معایب تامپون و مقایسه نوار بهداشتی و تامپون خواهیم پرداخت.

انتخاب یک محصول بهداشتی مناسب و با کیفیت در طول پریودی یک دغدغه مهم و اصلی برای خانم‌ها است. در بین این محصولات، نوار بهداشتی یا پد بهداشتی، تامپون و کاپ پرطرفدارترین محصولات هستند. بر هرکدام از این محصولات انتقاداتی وارد است و در واقع برای انتخاب بین این محصولات فاکتور‌های مختلف و متنوعی وجود دارد، اما تنها کسی که می‌تواند محصول مناسب شما را انتخاب کند، فقط و فقط خود شما هستید. برای آن‌که بتوانید به خوبی تصمیم‌گیری کنید و درک کاملی از مقایسه نوار بهداشتی و تامپون داشته باشید، در ادامه به معرفی آن‌ها و بیان مزایا و معایب این دو محصول بهداشتی خواهیم پرداخت. 

نوار بهداشتی چیست؟

نوار بهداشتی ازجمله اولین وسایل یا محصولات بهداشتی محسوب می‌شود که تا به امروز نیز به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته‌است. نوار‌بهداشتی‌ها در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند و همچنین شدت جذب نیز از فاکتور‌های متغیر انواع مختلف نواربهداشتی است.

این نوار مستطیلی حاوی مواد جاذبی است که به سطح داخلی لباس زیر شما می‌چسبد. در گذشته پد‌های بهداشتی بسیار ضخیم و بزرگ بودند؛ اما امروزه از حجم و ضخامت‌ آن‌ها کاسته شده و حتی انواع نوار بهداشتی بالدار نیز به بازار عرضه شده است که به محکم‌تر باقی ماندن نوار بهداشتی در جای خود کمک می‌کند. در هنگام داشتن خون‌ریزی شدید، بهتر است که شما از نوار بهداشتی استفاده کنید و هر چند ساعت یک‌بار پد خود را عوض کنید. 

مزایای نوار بهداشتی کدامند؟

نوار بهداشتی در واقع مناسب‌ترین گزینه برای افرادی است که در طول پریود خود، خون‌ریزی شدیدی دارند و یا کسانی‌که خون‌ریزی آن‌ها در طول شب نیز زیاد و شدید است. برای کسانی‌که تازه به بلوغ رسیده‌اند و اولین تجربه‌های عادت ماهیانه خود را پشت سر می‌گذارند نیز احتمالا نوار بهداشتی، انتخاب مناسب‌تر و ساده‌تری نسبت به تامپون است.

مقایسه نوار بهداشتی و تامپون

از دیگر مزایای نوار بهداشتی می‌توان به این مورد اشاره کرد که در هنگام استفاده از آن، خطر بروز سندروم شوک سمی تقریبا معادل صفر است. شما می‌توانید از نوار بهداشتی در طول شب استفاده کنید و با استفاده از این محصول بهداشتی، لازم نیست که چیزی را درون واژن خود وارد کنید.

نوار‌های بهداشتی کاملا متناسب با میزان خون‌ریزی و میزان فعالیت‌های روزانه در شکل و انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. یکی دیگر از مزیت‌های این محصول نسبت به سایر محصولات بهداشتی در دسترس بودن آن است. شما می‌توانید در هر داروخانه، فروشگاه زنجیره‌ای، سوپر مارکت و حتی مغازه کوچک نیز نوار بهداشتی پیدا کنید.

طرز کار استفاده از آن نیز بسیار ساده و آسان است و می‌توانید به راحتی آن را در کیف خود حمل کنید و در مواقع لازم به سادگی نوار خود را تعویض کنید.

معایب نوار بهداشتی کدامند؟

نوار بهداشتی‌ها نیز همچون سایر محصولات، در کنار مزایایی که برای آن‌ها گفته شد، معایبی نیز دارند که ازجمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخی از انواع نوار بهداشتی با وجود در دسترس بودن، گران هستند و قیمت آن‌ها زیاد است. شما به طور متوسط در هر ماه حدودا به ۴ بسته نوار بهداشتی احتیاج دارید که با توجه به قیمت این محصول مبلغ زیادی خواهد بود.

از دیگر معایب آن، نیاز به تعویض مداوم است؛ چون شما نمی‌توانید که یک‌بار صبح برای خود نوار بهداشتی قرار دهید و تا شب آن را عوض نکنید. تعویض این پد بهداشتی برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند عفونت، خارش، تحریک و قارچ بسیار ضروری است‌. البته در مقایسه نوار بهداشتی و تامپون، این مسئله را می‌توان نادیده گرفت؛ زیرا تمام محصولات، نیاز به تعویض مداوم دارند.

زباله حاصل از مصرف این محصول نیز زیاد است و حتی میزان زباله تولیدی از آن در طی سال‌های گذشته نیز رو به افزایش بوده است.

در کنار این‌ها، مشکل دیگری که این محصول دارد؛ این است که برخی از خانم‌‌ها، با استفاده از آن‌ها، احساس خفگی و سنگینی می‌کنند و گاهی به‌خاطر اندازه نامناسب، نگران نشت خون هستند. همچنین برخی افراد، ممکن است از مشخص شدن نوار بهداشتی از زیر لباس‌هایشان احساس نارضایتی داشته باشند.

همچنین در صورت استفاده از نوار بهداشتی در طول مدت زمان پریودی خود، نمی‌توانید شنا کنید. این مورد را می‌توان مهم‌ترین تفاوت نوار بهداشتی و تامپون دانست.

تامپون چیست؟

تامپون در واقع یک پد استوانه‌ای کوچک از جنس پنبه است که در داخل واژن قرار می‌گیرد. اندازه تامپون کوچک است و می‌توانید آن را به سادگی در جیبی کوچک نیز جا دهید و جابه‌جایی آن بسیار آسان و راحت است.

اگر به دنبال آزادی و فعالیت بیش‌تری در روز هستید، بهتر است که به سراغ تامپون بروید. در مقایسه نوار بهداشتی و تامپون، باید بگوییم که تامپون نیز همانند نوار بهداشتی در اندازه‌های مختلف و با قدرت‌های جذب مختلف تولید می‌شود. بهتر است که تامپون‌هایی با قدرت جذب بالا برای کنترل جریان قاعدگی استفاده کنید و هر چهار تا هشت ساعت یک‌بار می‌بایست تامپون خود را عوض کنید.

تامپون

در واقع تامپون برعکس نوار بهداشتی که خون را خارج از واژن جذب می‌کند، خون قاعدگی را در داخل واژن جذب می‌کند و به همین دلیل برخی آن را به اسم نوار بهداشتی استخر می‌شناسند. در انتهای تامپون یک نخ وجود دارد که شما بتوانید آن را بیرون بیاورید و تامپون نیز توسط یک اپلیکاتور، درون واژن قرار داده می‌شود.

البته یک نوع از تامپون‌ها به نام تامپون‌های انگشتی وجود دارند که به کمک دست در واژن قرار می‌گیرند و نیازی به اپلیکاتور ندارند. پیش از قرار دادن تامپون بهتر است دست خود را با آب و صابون بشویید تا درگیر عفونت نشوید. در صورتی‌که بسته‌بندی تامپون پیش از استفاده پاره شده باشد و یا از دست شما بیفتد، نباید دیگر از آن استفاده کنید.

مزایای تامپون کدامند؟ 

همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، تامپون بسیار کوچک است و جابه‌جایی آن آسان است. استفاده از تامپون آسان است و از روی لباس دیده نمی‌شود. تامپون خطر نشت کمتری دارد و می‌‌توان با آن فعالیت بیش‌تری داشت.

اگر از تامپون استفاده کنید، می‌توانید به سادگی همراه با دوستان خود به استخر بروید و شنا کنید. استفاده از تامپون به شما این اجازه را می‌دهد که هر ورزشی که دوست دارید انجام دهید و هر لباسی که دوست دارید، بپوشید.

مضرات تامپون کدامند؟ 

برای آن‌که بتوانید مقایسه نوار بهداشتی و تامپون را بهتر انجام دهید، لازم است تا با مضرات این محصول نیز آشنا شوید.

یکی از بزرگ‌ترین معایب تامپون احتمال خطر بروز سندروم شوک سمی یا TSS است. باید بدانید که تامپون موجب ایجاد سندروم شوک سمی نمی‌شود؛ اما می‌تواند موجب افزایش خطر ابتلا به آن شود. اگر این سندروم به موقع تشخیص داده نشود، می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود.

علاوه‌بر این، جای‌گذاری تامپون در داخل واژن برای برخی از افراد، کاری سخت و دشوار است.

روکش بیرونی تامپون از جنس پلیمر پلی‌پروپلین است که ماده‌ای زیست تخریب‌پذیر نیست. همچنین در ساخت تامپون برای سفید کردن پنبه از مواد شیمیایی مانند آفت‌کش‌ها و کلر استفاده می‌کنند که این مواد نیز برای طبیعت مضر هستند.

تامپون در درون واژن قرار دارد و فرد نمی‌تواند متوجه شود که آیا زمان تعویض تامپون فرا رسیده است یا خیر. در صورتی که متوجه خیسی بیش از حد تامپون خود نشوید، ممکن است بر روی لباس شما لکه بیندازد.

یکی از عوارض و یا معایب نادر تامپون نیز باقی‌ماندن بقایای تامپون در بدن است؛ اما در نظر داشته باشید که ممکن است پسماند تامپون در بدن شما باقی مانده و از این طریق باعث بروز عفونت باکتریایی و التهاب شود.

نوار بهداشتی بهتر است یا تامپون؟

برای مقایسه نوار بهداشتی و تامپون برای شما تعریف این دو نوع محصول و مزایا و معایب آن‌‌ها را آوردیم. در واقع هیچ‌کس جز شما نمی‌تواند در مقایسه نوار بهداشتی با تامپون به شما بگوید که کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است و این خود شما هستید که باید آن را انتخاب کنید. براساس خصوصیات آن‌ها و قیمت نوار بهداشتی و تامپون، می‌توانید بهترین تصمیم را بگیرید.

مقایسه نوار بهداشتی و تامپون

برای مثال، هر دو این محصولات می‌توانند سبب ایجاد مواد مضر برای طبیعت شوند و یا برای برخی از افراد، ایجاد حساسیت یا عفونت نمایند که البته در صورت استفاده صحیح، این عوارض بسیار نادر هستند. همچنین برای افرادی که با وارد کردن جسمی خارجی به داخل بدن خود مشکل دارند، در مقایسه نوار بهداشتی با تامپون، نوار بهداشتی گزینه پیروز است. بنابراین پس از مطالعه دقیق این مطلب شما می‌توانید به راحتی تصمیم‌گیری کنید.

محصولات بهداشتی قاعدگی را از کجا تهیه کنیم؟

برند‌های مختلفی این محصولات مراقبتی را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. پس از مقایسه نوار بهداشتی و تامپون، برای اینکه بتوانید بهترین محصولات را تهیه کنید، باید از یک مجموعه معتبر خریداری کنید. خرید از یک برند معتبر، سبب می‌شود تا از محصولاتی با کیفیت بالاتر استفاده کنید و در نتیجه سلامت جسمانی شما تضمین می‌شود.

سافتکس یکی از برندهای معتبر در زمینه تولید محصولات هایژنیک زنان است که به دلیل کیفیت بالای محصولات خود، طرفداران بسیار زیاد دارد. در تولید این محصولات از پنبه، برای لایه رویی استفاده شده‌است تا کمترین احتمال حساسیت پوستی وجود داشته باشد و خانم‌ها احساس راحتی کنند. همچنین، انواع نوار بهداشتی سافتکس دارای دو کانال جذب هستند که سبب می‌شود، جذب بالاتری داشته باشند. کیفیت بالای چسب‌ها نیز یکی دیگر از مزیت‌های این محصولات است.

چنانچه در مقایسه نوار بهداشتی و تامپون، گزینه مورد نظر شما، نوار بهداشتی است؛ می‌توانید بهترین محصول که تنوع بسیار فراوانی دارد را از سافتکس خریداری کنید. برای مشاهده محصولات و خرید راحت‌تر آن‌ها، بر روی محصولات سافتکس کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط