در تماس باشید

طریقه استفاده از نوار بهداشتی

طریقه استفاده از نوار بهداشتی

همه بانوان از سنین بلوغ به بعد مجبور به استفاده از نوار بهداشتی هستند و در ابتدا ممکن است طرز استفاده از آن را بلد نباشند و این موضوع به همراه دردی که تحمل می‌کنند برایشان دشوار باشد. بد نیست بدانید که طریقه استفاده از نوار بهداشتی بسیار ساده است و شما با چند بار تکرار کردن می‌توانید به راحتی از این محصول کاربردی استفاده کنید. شرکت‌های تولید کننده نوار بهداشتی‌ انواع مختلفی از این وسیله کاربردی را تولید کرده‌اند تا هر شخص بر اساس مقدار خونی که از دست می‌دهد از گزینه مناسبی استفاده کند.

توجه داشته باشید که در زمان قاعدگی استفاده از وسیله‌های مختلفی مانند کاپ قاعدگی و تامپون نیز می‌تواند از نشت خون به بیرون جلوگیری کرده و روشی ایده‌آل به حساب آید، اما استفاده از نوار بهداشتی روشی رایج‌تر بوده که به آسانی می‌توان آن را به کار برد و سپس دور انداخت. اگر به تازگی پریود شده‌اید برای یادگیری طرز بستن نوار بهداشتی و سایر وسیله‌ها مانند تامپون و کاپ قاعدگی ما را در ادامه همراهی کنید تا به راحتی بتوانید این دوران را با خیالی آسوده به پایان برسانید.

طریقه استفاده از نوار بهداشتی

نحوه استفاده از نوار بهداشتی

امروزه محصولات بهداشتی متنوعی در دوران قاعدگی به کار می‌روند که هر کدام مزایا و معایب خاصی دارند و لازم است با در نظر داشتن تمام شرایط محصولی مناسب با میزان خونریزی و راحتی خود تهیه کنید. در ادامه این مقاله از سافتکس قصد داریم انواع محصولات بهداشتی را معرفی کرده و طرز استفاده از هر کدام را بررسی کنیم.

پد بهداشتی (یک بار مصرف) و طریقه استفاده از نوار بهداشتی

نوار بهداشتی و یا پد بهداشتی در ضخامت و اندازه‌های مختلفی تولید شده‌ و به صورت بدون بال و بالدار، در اندازه‌های کوچک، بزرگ، مخصوص شب و… ارائه می‌شوند که هر کدام برای روزهای خاصی از پریود کاربرد دارند. شما می‌توانید از پدهای کوچک‌تر در روزهایی که خونریزی کمتری دارید استفاده کنید. یا نوع ضخیم‌تر و پهن‌تر را در روزهایی که خونریزی شدیدی دارید و یا در شب‌های اول پریود به کار ببرید. پدهای نازک‌تر گزینه مناسب و کم جذبی برای روزهای پایانی هستند.

انواع نوار بهداشتی و نحوه بستن آن ها

نوار بهداشتی‌های بالدار بهترین نوع نوار بهداشتی به‌خصوص در روزهای اول به شمار می‌آیند که در واقع بال آن بخش کوچکی بوده و به کنار لباس زیر می‌چسبد تا مانع از جابه‌جایی شود. شما بایستی در هنگام خرید، نوعی از نوار بهداشتی را خریداری کنید که متناسب با میزان خونریزی شما است و از نشت خون جلوگیری می‌کند. طریقه استفاده از نوار بهداشتی بدین صورت است که روی لباس زیرتان می‌چسبد و با قدرت جذبی که دارد خون خارج شده را به شکلی کامل جذب می‌کند.

شما می‌توانید انواع نوار بهداشتی را علاوه ‌بر موارد گفته شده به صورت پنبه‌ای، مشبک و جذب بسیار بالا نیز خریداری کنید. نوع مشبک جذب بیشتری را اراده می‌دهد و در عین حال ممکن است باعث ایجاد حساسیت در برخی افراد با پوست حساس شود. نکته مهم در نحوه استفاده از نوار بهداشتی این است که بایستی متناسب با میزان خونریزی خود اقدام به تعویض کنید و این کار بایستی قبل از پُر شدن پدتان انجام شود.

توجه داشته باشید که شستن پدهای یک‌بار مصرف ممنوع است و بایستی پس از استفاده دور انداخته شود.

نحوه استفاده از تامپون

نحوه استفاده از تامپون

یکی از محصولات بهداشتی که در دوران قاعدگی کاربرد دارد تیوب‌های نخی و یا پنبه‌ای است که درون واژن قرار می‌گیرد تا مانع از خروج خون شود. در انتهای این محصولات، نخی قرار دارد تا بتوانید به کمک آن تامپون را از واژن خارج کرده و دور بیندازید. جای گذاری این محصول نیز به آسانی توسط یک هدایتگر پلاستیکی انجام می‌شود و در صورت عدم وجود هدایتگر بایستی از فشار انگشت خود استفاده کنید. این وسیله‌های بهداشتی بسیار سبک هستند و حس بدی را در فرد ایجاد نمی‌کنند. تامپون‌ها گزینه مناسبی برای شنا، مهمانی، ورزش و… هستند، اما توصیه می‌شود که از این محصول به صورت مداوم استفاده نکنید.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

یکی از وسیله‌های بهداشتی قابل شستشو فنجان یا کاپ قاعدگی است که طریقه استفاده از نوار بهداشتی کاملاً متفاوت‌ از طریقه استفاده از کاپ بوده و به صورت کامل درون واژن قرار می‌گیرد و برعکس نوار بهداشتی که خون را جذب می‌کند، خون درون کاپ جمع می‌شود. شما می‌توانید پس از هر بار استفاده خون را خالی کرده و مجدداً از کاپ استفاده کنید. امکان استفاده از این محصول تا 10 سال فراهم است.

توجه داشته باشید که قبل از استفاده از این محصول دستان خود را با آب و صابون شستشو دهید و همچنین در حالت نشسته آن را وارد کنید (لبه‌های کاپ را خم کنید). برای راحتی این کار بهتر است کاپ مرطوب باشد و سپس کاپ را وارد کرده و پایه را بچرخانید تا از قرارگیری درست آن مطمئن شوید. نکته قابل توجه در استفاده از کاپ این است که بایستی آن را بین هر دوره قاعدگی به مدت 5 الی 7 دقیقه با آب جوش بجوشانید.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

طرز بستن نوار بهداشتی

  • در هنگام پریودی لباس راحت و گشادی را بپوشید تا با آرامشی کامل این دوران را سپری کنید.
  • در زمان خرید نوار بهداشتی به سایز و میزان خونریزی خود توجه کنید تا نواری که خریداری می‌شود متناسب با سایز، هیکل و مقدار خونریزی شما باشد.
  • قبل از برداشتن نوار بهداشتی از پاکت آن دست‌های خود را بشویید.
  • برای این‌که نوار بهداشتی را روی لباس زیرتان قرار دهید، بهتر است بنشینید تا دسترسی کاملی داشته باشید، البته برخی از افراد در حالت ایستاده نیز می‌توانند این کار را انجام دهند.

طرز بستن نوار بهداشتی

  • طریقه استفاده از نوار بهداشتی بدین صورت است که باله‌های نوار بهداشتی را (در صورت استفاده از نوار بهداشتی بالدار) به سمت بالا و به شکلی برعکس تا بزنید و پس از قرار دادن روی لباس زیر چسب باله‌ها را کنید و به لباس زیر خود بچسبانید. توجه داشته باشید که نوار بهداشتی بایستی به صورت دقیق زیر واژن قرار گیرد؛ زیرا در غیر این ‌صورت امکان نشتی وجود دارد. البته برای خوابیدن بهتر است کمی عقب‌تر قرار دهید تا احتمال نشتی را به صفر برسانید.
  • زمانی ‌که طریقه استفاده از نوار بهداشتی را به صورت کامل آموختید و نوار را روی لباس زیر فیکس کردید می‌توانید باله‌ها و پشت نوار را روی لباس زیر بچسبانید و محکم فشار دهید تا هیچ‌گونه حرکتی در موقع راه رفتن و نشستن ایجاد نشود. نکته قابل توجه در انتخاب نوار بهداشتی این است که نوار بهداشتی‌های بالدار برای جلوگیری از نشتی خون به کار می‌روند و احتمال کثیف شدن لباس زیر و شلوار به را حداقل می‌رسانند. بدین ترتیب طرز بستن نوار بهداشتی بسیار ساده بوده و شما با چند بار تمرین می‌توانید نوار بهداشتی را به درستی بر روی لباس زیر قرار داده و از هرگونه نشتی جلوگیری کنید.

چگونگی بستن نوار بهداشتی

نحوه استفاده از نوار بهداشتی و تعویض آن

زمانی ‌که به تازگی پریود را تجربه کرده باشید به احتمال زیاد با فاصله کم به سرویس بهداشتی رفته و موقعیت خود را چک می‌کنید. این کار ممکن است باعث آزار و اذیت روحی‌تان شود و بهتر است بدانید که نیازی به این کار ندارید. زمان تعویض نوار بهداشتی با توجه به مقدار خونریزی بین 3 تا 5 ساعت است. البته در صورتی‌ که نوار بهداشتی بیشتر از 5 ساعت تعویض نشود باعث ایجاد عفونت‌های مختلف شده و بوی بدی نیز منتشر می‌شود و حس ناخوشایندی را به وجود می‌آورد.

طریقه استفاده از نوار بهداشتی بدین صورت است که پس از گذشت زمان مشخص به سرویس بهداشتی رفته و در ابتدا باله نوار بهداشتی را باز کنید و از لباس زیر خود جدا کرده و به سمت داخل تا بزنید و کل نوار را دور بیندازید، با این کار قسمت خونی نیز پوشانده می‌شود. برخی از برندها نوار را در داخل بسته‌بندی خاصی قرار می‌دهند که شما می‌توانید با برداشتن نوار بهداشتی جدید و قرار دادن نوار بهداشتی خونی درون این بسته‌بندی، ‌از دیده شدن خون قاعدگی‌تان درون سطل آشغال جلوگیری کنید. هیچ‌گاه نوار بهداشتی خود را در داخل چاه توالت نیندازید؛ زیرا علاوه‌ بر انتشار بو، باعث گرفتگی چاه می‌شود.

شورت مناسب برای استاده از محصولات بهداشتی

کلام آخر

دوره قاعدگی یکی از دوره‌های حساس در زندگی تمام دختران است که از سنین بلوغ و نوجوانی شروع می‌شود. به احتمال زیاد در ابتدای شروع این دوران با طریقه استفاده از نوار بهداشتی آشنا نیستید و ممکن است برایتان دشوار باشد، اما بهتر است بدانید که با چند بار تمرین می‌توانید نوار بهداشتی را در جای مناسبی قرار داده و بدون نگرانی و استرس از نشتی، به انجام کارهای روزمره خود بپردازید.

در ابتدا نوار بهداشتی مناسبی را با توجه به سایز و میزان خونریزی خود انتخاب می‌کنید. سپس با برداشتن چسب پشت به صورت دقیق آن را زیر واژن قرار داده و بعد چسب بال‌ها را جدا کرده و به لباس زیر چسبانده و فشار می‌دهید تا نوار بهداشتی شما جابه‌جا نشود. طرز بستن نوار بهداشتی به صورت صحیح می‌تواند خواب راحتی را در شب‌ها برایتان به ارمغان آورد. نوار بهداشتی در انواع و سایزهای مختلفی تولید می‌شود که شما می‌توانید متناسب با نیاز خود گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

نحوه استفاده از محصولات بهداشتی خانم ها

سوالات متداول

نوار بهداشتی مناسب را از کجا تهیه کنم؟

شما می‌توانید برای خرید نوار بهداشتی با کیفیت سراغ فروشگاه‌هایی معتبر مانند سافتکس رفته و از محصولات بی‌نظیر این برند فوق‌العاده استفاده کنید.

طریقه استفاده از نوار بهداشتی چگونه است؟

نوار را با دقت فراوانی روی لباس زیر و دقیقاً زیر واژن قرار دهید و سپس چسب پشت نوار و بال‌ها را جدا کنید تا جابه‌جا نشود.

از تامپون در چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟

در مواقعی که نیاز به حمام و شنا دارید می‌توانید از این محصول استفاده کنید. همچنین استفاده از تامپون در مهمانی‌ها و در طول انجام فعالیت‌های ورزشی نیز پیشنهاد می‌شود.

بیشتر بخوانید:

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط