در تماس باشید

تست پاپ اسمیر چیست و چه زمانی باید آن را انجام داد؟

تست پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر یک نوع آزمایش برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. این آزمایش می‌تواند سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل از سرطانی شدن تشخیص دهد. با این ‌وجود شاید بسیاری ندانند تست پاپ اسمیر چیست و چه زمانی باید برای آن اقدام کرد. در این مطلب راجع به چیستی این تست، بهترین زمان تست پاپ اسمیر و هزینه آن صحبت خواهیم کرد.

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست pop Smear چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می‌شود، برای تشخیص سرطان دهانه رحم کاربرد دارد. این آزمایش سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم را که سرطانی هستند یا پتانسیل سرطانی شدن را دارند بررسی می‌کند. در طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشک شما سلول‌های دهانه رحم را می‌گیرد تا در زیر میکروسکوپ علائم سرطان را بررسی کند. آزمایش پاپ اسمیر همچنین ممکن است عفونت و التهاب خاصی را تشخیص دهد، برای همین بهترین زمان تست پاپ اسمیر ابتدای دهه سوم زندگی و به‌ طور مرتب در سنین میان‌سالی است.

نکته دیگر اینکه تست پاپ اسمیر به نام یک پزشک آمریکایی، دکتر جورج پاپانیکولائو که اولین بار آزمایش پاپ اسمیر را انجام داد، نام‌گذاری شده است. در کل از این آزمایش برای تشخیص موارد زیر استفاده می‌شود:

 • سرطان دهانه رحم
 • سلول‌های بالقوه پیش سرطانی در دهانه رحم (نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم)
 • وجود ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) (یک عفونت شایع مقاربتی (STI) که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.)

تفاوت بین معاینه لگن، تست HPV و تست پاپ اسمیر چیست؟

تفاوت بین معاینه لگن، تست HPV و تست پاپ اسمیر

در طول معاینه لگن، پزشک شما رحم، تخمدان‌ها و سایر قسمت‌های دستگاه تناسلی زنانه را بررسی می‌کند. این نوع معاینه به پزشک شما کمک می‌کند تا عفونت‌ها، مشکلات و سرطان‌ها را در صورت مشاهده تشخیص دهد. پزشک شما ممکن است آزمایش‌های STI را در طول معاینه لگن انجام دهد؛ اما معاینه لگن همیشه شامل تست پاپ اسمیر نمی‌شود.

در مورد تست HPV و تست پاپ اسمیر چیست هم باید گفت که تست‌های HPV نوع خاصی از ویروس که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم افزایش می‌دهد را بررسی می‌کند. انواع مختلفی از HPV وجود دارد که همگی باعث سرطان نمی‌شوند. پزشک می‌تواند تست HPV و تست پاپ اسمیر را هم‌زمان انجام دهد؛ اما لزوماً این دو همراه با هم انجام نمی‌شوند.

خرید نوار بهداشتی سافتکس

بهترین زمان تست پاپ اسمیر

شاید بسیاری ندانند تست پاپ اسمیر چیست و چه زمانی باید برای آن اقدام کرد. در کل زنان باید از 21 سالگی این تست را انجام دهند. اینکه هر چند وقت یک‌بار این آزمایش را انجام دهید به عوامل زیادی از جمله سن، سابقه پزشکی و نتایج آخرین آزمایش پاپ اسمیر یا HPV بستگی دارد. فارغ از هزینه تست پاپ اسمیر به‌ طور کلی، این برای انجام این تست باید موارد زیر را در نظر داشت:

عوارض و خطرات تست پاپ اسمیر

 • اکثر مردم بعد از 65 سالگی نیازی به تست پاپ اسمیر ندارند.
 • پاپ اسمیر برای افراد کمتر از 21 سال لازم نیست.
 • این تست برای زنان 21 تا 29 سال هر سه سال یک‌بار باید انجام شود.
 • زنان دارای 30 تا 36 سال سن، هر سه سال یک‌بار باید آزمایش پاپ اسمیر را به‌ تنهایی انجام دهند یا هر پنج سال یک‌بار با آزمایش HPV انجام شود.

برای افراد بالای 65 سال اگر غربالگری‌های کافی انجام داده‌اند که با نتایج طبیعی همراه بوده و در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم نیستید، ضروری نخواهد بود. برخی از عوامل ممکن است باعث شوند به غربالگری‌های مکرر در سنین بالای 65 سال نیاز داشته باشید که عبارت‌اند از:

 • ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) یا نقص ایمنی ناشی از بیماری یا درمان‌های دیگری مانند شیمی‌درمانی.
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) در حالی که جنین در رحم مادر است. این دارو می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد.
 • سرطان دهانه رحمی که درمان شده است.

چگونه باید برای آزمایش پاپ اسمیر آماده شد؟

حال که می‌دانید تست پاپ اسمیر چیست، باید به سراغ نکات آمادگی برای انجام آن رفت تا دقیق‌ترین نتایج را به همراه داشته باشد که عبارت‌اند از:

نحوه آماده شدن برای تست پاپ اسمیر

 • دو روز قبل از معاینه رابطه جنسی واژینال نداشته باشید.
 • دو روز قبل از آزمایش از تامپون، کرم واژینال یا دارو، فوم یا ژل ضدبارداری، روان‌کننده یا دوش واژینال استفاده نکنید.
 • بهترین زمان تست پاپ اسمیر حداقل پنج روز پس از قاعدگی است.

 تست پاپ اسمیر چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام این آزمایش یک اسپکولوم را وارد واژن می‌شود که ممکن است کمی فشار احساس کنید. این ابزار فلزی یا پلاستیکی واژن شما را باز نگه می‌دارد تا پزشک بتواند دهانه رحم شما را ببیند. پزشک از یک برس یا کاردک کوچک برای برداشتن سلول‌های دهانه رحم (بیوپسی) استفاده می‌کند که دردناک نیست؛ اما احتمالاً کمی احساس ناراحتی خواهید کرد.

پزشک نمونه سلول را در یک ماده مایع در یک لوله یا شیشه قرار می‌دهد و آن را به آزمایشگاه می‌فرستند. فرد متخصصی به نام پاتولوژیست نمونه‌ها را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند تا سلول‌های غیرطبیعی را که ممکن است نشان‌دهنده سرطان یا HPV باشد، جستجو کند.

عوارض و خطرات تست پاپ اسمیر چیست؟

عوارض و خطرات تست پاپ اسمیر چیست؟

بسیاری هزینه تست پاپ اسمیر را بهانه می‌کنند و آن را انجام نمی‌دهد؛ اما ترس اصلی درد و عوارض آن است. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید باید گفت که پاپ اسمیر بسیار ایمن و قابل‌اعتماد است و اگر در بهترین زمان تست پاپ اسمیر، این کار انجام شود قدم بزرگی برای درمان می‌توان برداشت. ممکن است بعد از آزمایش لکه بینی خفیف (خونریزی واژینال) را تجربه کنید؛ اما نباید گرفتگی یا درد داشته باشید.

در‌ صورتی ‌که حس خوشایندی نسبت به لکه‌بینی یا خونریزی خفیف بعد از آن ندارید، می‌توانید یکی از نوار بهداشتی‌های برند سافتکس را همراه خود داشته باشید تا بعد از انجام تست پاپ اسمیر خیالتان از این بابت راحت باشد. با این وجود اگر احساس ناراحتی بیش از چند دقیقه دارید یا اگر خونریزی بیش از 24 ساعت طول بکشد، به پزشک خود اطلاع دهید.

معنای هرکدام از نتایج تست پاپ اسمیر چیست؟

هنگامی که نتایج آزمایش خود را دریافت می‌کنید، ممکن است شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • طبیعی: هیچ نشانه‌ای از بیماری وجود ندارد.
 • نامشخص: آزمایشگاه نمی‌تواند طبیعی یا غیرطبیعی بودن سلول‌ها را تشخیص دهد. ممکن است پزشک از شما بخواهید فوراً یا شش ماه دیگر برای انجام یک آزمایش پاپ اسمیر دیگر مراجعه کنید.
 • غیرطبیعی: برخی از سلول‌های دهانه رحم شما غیرعادی به نظر می‌رسند. در برخی موارد، این امر می‌تواند نشان‌دهنده تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم باشد. البته نتایج غیرطبیعی این آزمایش به معنای ابتلا به سرطان نیست؛ اما نیاز به پیگیری دقیق‌تری دارد.

هزینه تست پاپ اسمیر

هزینه تست پاپ اسمیر

هزینه انجام آن به عوامل متعددی از جمله پزشک معالج، آزمایشگاه، انجام تست‌های تکمیلی در کنار آن و مواردی از این قبیل بستگی دارد. البته با توجه به اینکه تست پاپ اسمیر هر سه سال یک‌بار باید انجام شود، کنار گذاشتن هزینه آن هرچقدر هم بالا باشد کار چندان سختی نیست. همچنین باید اشاره کرد که ممکن است برخی پزشکان یا آزمایشگاه‌ها این تست را در خانه انجام دهند که طبیعتاً هزینه بالاتری را هم به همراه خواهد داشت.

سخن پایانی

همان‌طور که در پاسخ به سوال “تست پاپ اسمیر چیست” اشاره شد، این آزمایش به ‌نوعی یک آزمایش حیاتی برای تشخیص سلول‌های پیش سرطانی در دهانه رحم شما است که احتمال دارد منجر به سرطان دهانه رحم ‌شوند. بهترین سن برای انجام آن 21 تا 65 سالگی و بهترین زمان تست پاپ اسمیر 5 روز پس از قاعدگی است تا نتایج دقیق را ارائه دهد.

فراموش نکنید که تشخیص زودهنگام سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی روی دهانه رحم می‌تواند شانس درمان موفقیت‌آمیز شما را افزایش دهد. با این توضیحات بهتر است بهانه‌هایی چون بالا بودن هزینه تست پاپ اسمیر یا دردناک بودن آن را کنار بگذارید و به فکر سلامت خود باشید.

بهترین زمان تست پاپ اسمیر

سوالات متداول

آیا در صورت انجام هیسترکتومی به پاپ اسمیر نیاز دارم؟

هیسترکتومی کامل یک روش جراحی برای برداشتن رحم و دهانه رحم است. اگر برای درمان یک مشکل غیر سرطانی، مانند فیبروم رحم، هیسترکتومی کامل انجام داده‌اید، احتمالاً نیازی به پاپ اسمیر ندارید.

معنای غیرطبیعی بودن نتایج تست پاپ اسمیر چیست؟

در برخی موارد، این امر می‌تواند نشان‌دهنده تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم باشد. البته باید اشاره کرد آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی به معنای ابتلا به سرطان نیست؛ اما نیاز به پیگیری دقیق‌تری دارد.

آیا در صورت پریود بودن باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهم؟

بهتر است از انجام آزمایش پاپ در دوران پریود خودداری کنید؛ زیرا می‌تواند نتایج را تغییر دهد. بهترین زمان تست پاپ اسمیر 5 روز پس از قاعدگی است تا نتایج دقیق را ارائه دهد.

چه زمانی باید برای دریافت نتایج آزمایش تست پاپ اسمیر اقدام کرد؟

دریافت نتایج آزمایشگاهی ممکن است تا سه هفته طول بکشد. پزشک به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی باید برای آزمایش پاپ اسمیر بعدی خود یا آزمایش‌های تکمیلی اقدام کنید.

عوامل اثرگذار بر هزینه تست پاپ اسمیر چیست؟

هزینه انجام این تست به عوامل متعددی از جمله پزشک معالج، آزمایشگاه، انجام تست‌های تکمیلی در کنار آن و مواردی از این قبیل بستگی دارد.

بیشتر بخوانید:

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط