در تماس باشید

علت خونریزی در اوایل بارداری چیست؟

علت خونریزی در اوایل بارداری

خونریزی در ماه اول بارداری می‌تواند نگران‌کننده باشد و هر مادری استرس تجربه چنین اتفاقی را در دوران حاملگی تجربه می‌کند. علت خونریزی در اوایل بارداری یا لکه بینی بسیار متنوع بوده که برخی بسیار جدی هستند، در حالی‌ که برخی دیگر آن‌قدرها خطرناک و جدی نخواهند بود که به دنبال روش درمان آن بروید. در ادامه تمامی دلایل بروز این مشکل، علائم دیگر و راه‌های درمان آن نیز بررسی شده است.

چرا در دوران بارداری خونریزی یا لکه بینی اتفاق می‌افتد؟

خونریزی در اوایل بارداری به دلایل زیادی اتفاق می‌افتد. در واقع این امر در سه ‌ماهه اول بسیار شایع‌تر از ماه‌های دیگر بوده و گاه می‌تواند نشان‌دهنده یک عارضه یا یک بیماری زمینه‌ای باشد. بهتر است علائم خود را با پزشک در میان بگذارید تا تشخیص داده شود که خونریزی ناشی از یک علت و عارضه جدی است یا خیر. وحشت نکنید و بدانید که بسیاری از افرادی که در دوران بارداری دچار خونریزی می‌شوند، نوزادان سالمی دارند. البته باید توجه داشته باشید که بین خونریزی و لکه بینی در دوران بارداری تفاوت وجود دارد:

علت خونریزی در اوایل بارداری

 • لکه بینی زمانی است که متوجه چند قطره خون در لباس‌زیر می‌شوید. اگر نوار بهداشتی استفاده کنید، خون آن را پر نمی‌کند. لکه بینی در دوران بارداری، به‌خصوص در سه‌ماهه اول، معمولاً نگران‌کننده نیست.
 • خونریزی، جریان خونی را توصیف می‌کند که بیشتر از چند قطره باشد. اگر برای جلوگیری از خراب شدن لباس‌زیر به پد بهداشتی نیاز دارید، این اتفاق خون‌ریزی نام دارد. اگر خونریزی مثل پریود در اوایل بارداری داشتید با پزشک خود تماس بگیرید تا شما را معاینه کند یا برای تعیین علت، سونوگرافی انجام دهید.

شایع‌ترین و مهم‌ترین علل خونریزی در سه‌ماهه اول بارداری چیست؟

خونریزی در ماه اول بارداری بسیار شایع است و همیشه به این معنی نیست که مشکلی وجود دارد. بهتر است به جای نگرانی بی‌مورد با پزشک خود صحبت کنید. همچنین بد نیست بدانید که اصلی‌ترین علت خونریزی در اوایل بارداری شامل یکی از موارد زیر می‌شود:

علت خونریزی در دوران بارداری

 • خونریزی ناشی از لانه گزینی: تخمک بارور در دیواره رحم شما کاشته می‌شود و این امر ممکن است خونریزی خفیفی را در اوایل بارداری به همراه داشته باشد.
 • حاملگی مولار: یک وضعیت نادر بوده و به حالتی گفته می‌شود که بعد از چسبیدن تخمک بارور به دیوار رحم به جای جنین، تومور تشکیل شده و خونریزی به همراه داشته باشد.
 • حاملگی خارج از رحم: زمانی که حاملگی خارج از رحم و در لوله‌های فالوپ شکل بگیرید، می‌تواند تهدیدکننده زندگی و باعث خونریزی شود.
 • هماتوم ساب کوریونیک: خونریزی یکی از غشاهایی که جنین را در داخل رحم شما احاطه کرده است، هماتوم ساب کوریونیک نام دارد و معمولاً خودبه‌خود برطرف می‌شود.
 • پولیپ دهانه رحم: دیگر علت خونریزی در اوایل بارداری رشد غیر سرطانی یک توده روی دهانه رحم است که به دلیل افزایش سطح استروژن خونریزی خواهد داشت.
 • سقط‌جنین: از دست دادن جنین قبل از هفته بیستم، معمولاً با خونریزی خفیف شروع می‌شود و شدیدتر خواهد شد. این امر خونریزی مثل پریود در اوایل بارداری و درد شدید را به همراه دارد.

 شایع‌ترین علل خونریزی در سه ‌ماهه دوم یا سوم چیست؟

خونریزی در 3 ماه دوم بارداری

خونریزی در ماه اول بارداری تا ماه سوم ممکن است دلایل جدی نداشته باشد؛ اما در نیمه دوم بارداری اغلب با شرایط جدی‌تر همراه است که شامل یکی از موارد زیر می‌شود:

 • جفت سرراهی: زمانی که جفت تمام یا بخشی از دهانه رحم شما را می‌پوشاند باعث خونریزی خواهد شد.
 • جدا شدن جفت: یک بیماری نادر است که در آن جفت از دیواره رحم جدا می‌شود و برای مادر و جنین به یک اندازه خطرناک خواهد بود.
 • زایمان زودرس: زایمان زودتر از هفته 37 بارداری می‌تواند علت خونریزی در اوایل بارداری باشد و علائم دیگری چون انقباضات، گرفتگی عضلات یا درد شدید شکمی را به همراه دارد.
 • دهانه رحم ناتوان: زمانی که دهانه رحم خیلی زود باز می‌شود و باعث زایمان زودرس و خونریزی خواهد شد.
 • نمایش خونی: خونریزی خفیف مخلوط با مخاط که در اواخر بارداری رخ می‌دهد نمایش خونی نام دارد. این امر می‌تواند نشانه‌ای از آماده شدن بدن شما برای زایمان باشد.
 • سقط‌جنین: از دست دادن بارداری بعد از هفته بیستم باعث خونریزی شده و گاهی به این حالت مرده‌زایی نیز گفته می‌شود.

علل دیگر خونریزی در دوران بارداری چیست؟

علت خونریزی در اوایل بارداری فقط به مواردی گفته ‌شده خلاصه نخواهد شد و گاهی به دلیل یک عارضه جدی یا اتفاق معمولی است. خونریزی در ماه اول بارداری تا ماه پایانی به دلایل زیر هم اتفاق می‌افتد:

 • رابطه جنسی: برخی از زنان بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی خفیف می‌شوند که به دلیل حساس بودن دهانه رحم در دوران بارداری است.
 • معاینه لگن یا سونوگرافی: دهانه رحم ممکن است پس از معاینه لگن یا سونوگرافی واژینال خونریزی کند.
 • عفونت: کلامیدیا، سوزاک و سایر عفونت‌های مقاربتی (STIs) یا عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) می‌توانند باعث خونریزی خفیف شوند. این عفونت‌ها باید توسط پزشک متخصص درمان شوند.

دلایل خونریزی در دوران بارداری

 چقدر خونریزی در بارداری طبیعی است؟

لکه بینی در اوایل بارداری (سه‌ماهه اول) معمولاً طبیعی است و نشانه یک مشکل جدی نیست. با این ‌حال، همچنان باید به پزشک خود اطلاع دهید، به‌خصوص اگر مطمئن نیستید که لکه بینی است یا خونریزی. همچنین ممکن است برای شما سوال شود که خونریزی مثل پریود در اوایل بارداری طبیعی است؟ در پاسخ باید گفت که خونریزی‌هایی که شبیه قاعدگی هستند معمولاً از علائم بارداری نیستند و یک جریان ثابت خون است که چند روز طول می‌کشد. اگر چیزی بیش از خونریزی خفیف (لکه بینی) را تجربه کردید یا خونریزی شما بیش از 24 ساعت طول کشید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. خونریزی شدید همراه با درد ممکن است نشان‌دهنده یک عارضه جدی باشد.

خونریزی در دوران بارداری چگونه درمان می‌شود؟

پزشک برای تعیین علت خونریزی در اوایل بارداری ممکن است یک معاینه فیزیکی و سونوگرافی انجام دهد. همچنین گاهی آزمایش خون یا ادرار یا MRI انجام خواهد شد. برخی از روش‌های درمان‌های خونریزی در ماه اول بارداری شامل موارد زیر باشد:

خونریزی مثل پریود در اوایل بارداری

 • استراحت مطلق
 • اجتناب از رابطه جنسی
 • پرهیز از سفر
 • در صورت شدید بودن خونریزی، بستری شدن در بیمارستان یا جراحی

برای جلوگیری از خونریزی یا لکه بینی در خانه هم باید از انجام کارهایی مانند ورزش‌های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. همچنین استفاده از نوار بهداشتی‌های باکیفیت سافتکس برای جلوگیری از نشت خونریزی می‌تواند مفید باشد.

چه زمانی باید با دکتر تماس گرفت؟

خونریزی مثل پریود در اوایل بارداری شاید دلیل جدی نداشته باشد؛ اما بهتر است علائم خود از میزان خونریزی گرفته تا رنگ و نوع بافت خون را یادداشت کنند. همچنین در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید؛ زیرا ممکن است علت خونریزی در اوایل بارداری یک عارضه بسیار جدی باشد:

 • خونریزی شدید
 • گرفتگی یا انقباضات
 • درد لگن یا درد در شکم
 • سرگیجه یا غش
 • تب و لرز
 • علائم زایمان زودرس مانند پاره شدن کیسه آب

علت خونریزی در ماه اول بارداری

سخن پایانی

خونریزی در هر مرحله از بارداری می‌تواند ترسناک باشد. گاهی علت خونریزی در اوایل بارداری بسیار جدی است؛ اما در اغلب موارد این‌طور نیست. در صورت بروز چنین عارضه‌ای آنچه اهمیت دارد تماس فوری با یک پزشک زنان است تا در مورد خونریزی مثل پریود در اوایل بارداری مشورت کرده و در صورت نیاز به درمان در کمترین زمان اقدام کنید. همچنین بهتر است از وسایل بهداشتی باکیفیت چون نوار بهداشتی سافتکس برای مهار خونریزی در ماه اول بارداری استفاده کنید.

سوالات متداول

مهم‌ترین دلیل خونریزی در بارداری چیست؟

خونریزی ناشی از لانه‌گزینی، حاملگی مولار و خارج از رحم، پولیپ دهانه رحم، سقط‌جنین در ماه‌های نخست و جفت سرراهی، جدا شدن جفت، زایمان زودرس در ماه‌های آخر و گاهی رابطه جنسی یا وجود عفونت دلیل این امر است.

علت خونریزی در اوایل بارداری چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک برای تعیین علت خونریزی در اوایل بارداری ممکن است یک معاینه فیزیکی و سونوگرافی انجام دهد. همچنین گاهی آزمایش خون یا ادرار یا MRI انجام خواهد شد.

خونریزی در دوران بارداری چگونه درمان می‌شود؟

 استراحت مطلق، اجتناب از رابطه جنسی، پرهیز از سفر و بستری شدن در بیمارستان یا جراحی برای درمان توصیه می‌شود. همچنین باید از انجام ورزش‌های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

علائم خطرناک بودن خونریزی در دوران بارداری چیست؟

خونریزی شدید، گرفتگی یا انقباضات، درد لگن یا درد در شکم، سرگیجه یا غش، تب یا لرز و علائم زایمان زودرس مانند پاره شدن کیسه آب می‌تواند هشداردهنده باشد.

آیا لکه بینی در دوران بارداری خطرناک است؟

لکه بینی زمانی است که متوجه چند قطره خون در لباس‌زیر می‌شوید. اگر نوار بهداشتی استفاده کنید، خون آن را پر نخواهد کرد. لکه بینی در دوران بارداری، به‌خصوص در سه‌ماهه اول، نگران‌کننده و نشانه مشکل نیست.

مطالب مرتبط:

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط