در تماس باشید

مهم‌ترین عوارض استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟!

کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی یکی از محصولات بهداشتی بانوان است که برای دوران قاعدگی استفاده می‌شود. این وسیله، برعکس نوار بهداشتی، داخل بدن قرار می‌گیرد و به همین دلیل نحوه استفاده آن متفاوت است. در این مطلب از وبلاگ سافتکس می‌خواهیم با نحوه استفاده و عوارض استفاده از کاپ قائدگی آشنا شویم.

کاپ قاعدگی چیست؟

پیش از آن‌که عوارض استفاده از کاپ قائدگی را بگوییم، بهتر است که با کاپ قاعدگی و کاربرد آن آشنا شویم. کاپ قاعدگی یکی از وسایل بهداشتی مخصوص خانم‌ها در دوران پریودی یا عادت ماهانه است. این وسیله بهداشتی برعکس، نوار بهداشتی یک‌بار مصرف نبوده و می‌توان چندین بار از آن استفاده کرد و در نتیجه از لحاظ اقتصادی نیز به‌صرفه‌تر از نوار بهداشتی است.

ابعاد این کاپ کوچک بوده و جنس بدنه آن سیلیکونی و یا لاستیکی است. کاپ قاعدگی وارد واژن می‌شود و می‌تواند مقدار زیادی خون را داخل خود نگه‌دارد، به این شکل که در صورت استفاده از آن تا ۱۲ ‌ساعت نیاز به تعویض آن نخواهید داشت.

طرز استفاده از کاپ قاعدگی

پیش از آن که به بیان عوارض و معایب استفاده از این وسیله بهداشتی خانم‌ها بپردازیم، خوب است تا با طرز استفاده از آن آشنا شویم. استفاده از کاپ قاعدگی نیازمند رعایت نکات بهداشتی است؛ زیرا در صورت رعایت نکردن بهداشت و وجود آلودگی، می‌تواند موجب عفونت و مشکلات فراوانی شود. برای استفاده از کاپ باید در مرحله اول دست‌های خود را به خوبی بشویید و روی لبه کاپ آب یا ژل لوبریکانت بمالید.

در مرحله دوم می‌بایست که آن را محکم از وسط تا کرده و آن را در یک دست خود بگیرید به صورتی که لبه آن بالا باشد. پس از آن در مرحله سوم، کاپ را به‌صورت لبه بالا، همانند یک تامپون بدون اپلیکاتور وارد واژن خود کنید.

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ باید در چند سانتی‌متری زیر دهانه رحم شما قرار گیرد. در نهایت هنگامی‌که کاپ در واژن قرار گرفت، آن را بچرخانید تا در واژن شما باز شود و مانع نشت و خروج خون پریودی شود. توجه داشته باشید که اگر کاپ قاعدگی را به درستی قرار داده باشید، آن را حس نمی‌کنید و به‌راحتی می‌توانید به انجام فعالیت‌های روزمره خود نظیر راه رفتن، پریدن، دویدن و غیره بپردازید.

زمان صحیح درآوردن کاپ قاعدگی

سوالی که وجود دارد این است که چه زمانی باید کاپ قاعدگی را دربیاوریم؟! در جواب این سوال باید گفت که متناسب با میزان خون‌ریزی خود، شما می‌توانید از کاپ قاعدگی به مدت ۶ تا ۱۲ ساعت استفاده کنید؛ اما به یاد داشته باشید که حتما باید هر دوازده ساعت فنجان قاعدگی را تعویض کنید و اگر پیش از آن پر شد، باید زودتر از زمان گفته شده آن را خارج کرده و تخلیه کنید.

چگونه کاپ قاعدگی را خارج کنیم؟ 

پس از پر شدن فنجان قاعدگی لازم است تا برای جلوگیری از نشتی، آن را از واژن خارج کنید. برای بیرون آوردن آن نیز همانند وارد کردن، باید ابتدا و در مرحله اولیه دست‌های خود را به خوبی بشویید. سپس انگشت اشاره و شست خود را وارد واژن کرده ساقه کاپ را با آرامش به بیرون بکشید تا به پایه آن برسید. پس از رسیدن به پایه، آن را فشار دهید تا به صورت بسته آزاد شود و به سمت پایین بکشید و آن را جدا کنید. پس از خارج کردن فنجان آن را در توالت خالی کنید و برای مصارف مجدد بعدی آن را به‌خوبی بشویید.

چگونه کاپ قاعدگی را تمیز کنیم؟ 

تمیز و پاکیزه نگه‌داشتن فنجان قاعدگی یک امر ضروری و مهم است. شستن این کاپ پس از هر بار استفاده با آب و صابون واجب است و حتی بهتر است کاپ قاعدگی را به مدت پنج تا ده دقیقه در آب جوش، بین هر دوره پریودی خود بجوشانید.

گاهی شما مجبور می‌‌شوید کاپ خود را در سرویس بهداشتی عمومی تعویض کنید که برای این‌کار نیز باید ابتدا دست‌های خود را بشویید و ترجیحا با خود یک بطری آب همراه داشته باشید تا بتوانید کاپ خود را شسته و مجددا از آن استفاده کنید. همچنین در صورت نبود آب همراه خود، می‌توانید کاپ خود را با دستمال توالت تمیز کرده و مجدد داخل واژن خود قرار دهید.

عوارض استفاده از کاپ قائدگی کدامند؟

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی

در پاسخ به این سوال که عوارض استفاده از کاپ قائدگی کدامند؛ باید گفت که در کنار تمام مزایا و نکته‌های مثبتی که استفاده از این کاپ دارد، معایب و مشکلاتی نیز وجود دارد که در ادامه برای شما بیان می‌کنیم.

استفاده و انتخاب مدل نادرست از کاپ قاعدگی می‌تواند موجب ایجاد حساسیت شود و در صورت تعویض و تغییر این وضعیت، اگر حساسیت ادامه‌دار شود، احتمالا به عوارض جانبی استفاده از کاپ پریودی در طول عادت ماهانه خود، دچار شده‌اید.

عفونت

ایجاد عفونت یکی از نادر‌ترین و کمیاب‌ترین انواع عوارض استفاده از کاپ قائدگی است. این عارضه بیش‌تر زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌های روی دست شما به لایه بیرونی این فنجان قاعدگی منتقل شود و در نتیجه با برهم زدن باکتری‌ها و PH واژن، سبب بروز عفونت می‌شود. در این موقعیت خطر ابتلا و یا تشدید عفونت‌های قارچی و واژینیسموس باکتریایی افزایش پیدا می‌کند. 

سوزش

دلایل مختلفی می‌تواند سبب ایجاد احساس سوزش در هنگام استفاده از کاپ پریودی در طول خونریزی عادت ماهیانه باشد. عدم استفاده از سایز مناسب، عدم پاک‌سازی به صورت درست هنگام استفاده مجدد و غیره می‌تواند از جمله دلایل ایجاد سوزش باشد. 

سندروم شوک سمی 

این مورد نیز یکی از نادرترین عوارض استفاده از فنجان قاعدگی است. این عارضه معمولا در نتیجه ورود برخی از باکتری‌ها مانند استافیلوکوک یا استرپتوکوک که معمولا روی پوست صورت، بینی و فضای ابتدایی دهان وجود دارند، ایجاد می‌شود. 

حساسیت

ممکن است فردی به مواد موجود در این کاپ‌ها حساسیت داشته باشد‌. در صورت حساسیت به سیلیکون، بهتر است از این کاپ‌ها استفاده نکنید.

کاپ قاعدگی برای دختر

وارد و خارج کردن کاپ قاعدگی می‌تواند باعث پاره شدن پرده بکارت شود و توصیه می‌شود که دختران باکره برای حفظ پرده بکارت خود به‌جای کاپ و یا تامپون از نوار بهداشتی استفاده کنند.

سوالاتی که بسیاری از خانم‌ها می‌پرسند!

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی

در این بخش، به سوالات رایجی پاسخ داده‌ایم که برای بسیاری از خانم‌ها پیش می‌آید.

آیا کاپ قاعدگی باعث گشاد شدن واژن می‌شود؟

پاسخ این سوال خیر است‌. واژن حالت ماهیچه‌ای دارد و به همین علت وارد و خارج کردن کاپ پریودی تغییری در اندازه آن ایجاد نخواهد کرد. 

کاپ قاعدگی بهتر است یا نوار بهداشتی و تامپون؟

در جواب این سوال باید گفت که شما ابتدا باید مزایا و معایب این سه محصول را بشناسید و متناسب با آن بین این سه محصول برای کنترل پریودی، یکی را انتخاب کنید. 

مزایا نوار بهداشتی کدامند؟

در رابطه با مزایای نوار بهداشتی باید گفت که یک گزینه بسیار مناسب برای افرادی است که اولین عادت‌های ماهیانه خود را تجربه می‌کنند؛ علاوه براین نوار بهداشتی یا پد بهداشتی گزینه مناسبی برای استفاده در طول شب است. از دیگر مزایای نوار بهداشتی این است که نیاز به وارد کردن آن داخل واژن ندارد و هیچ خطر و ارتباطی با ابتلا به سندروم شوک سمی ندارد. 

معایب تامپون کدامند؟

در رابطه با معایب تامپون باید گفت که شایع‌ترین و اصلی‌ترین ایراد وارده بر تامپون افزایش احتمال ابتلا به سندروم شوک سمی است. تامپون‌ها خطرات زیست محیطی زیادی دارند. از دیگر مشکلات تامپون‌ها می‌توان به تحریک واژن و ایجاد خارش و خشکی در واژن اشاره کرد. پیدا کردن سایز تامپون مناسب برای مقدار خون‌ریزی شما نیاز به تست کردن انواع آن دارد. 

معایب کاپ قاعدگی کدامند؟

در رابطه با معایب کاپ قاعدگی می‌توان گفت تخلیه آن کار دشواری است و نیاز به استریل شدن مداوم دارد. افراد حساس به لاتکس و افراد مبتلا به فیبروم رحم نمی‌توانند از این محصول بهداشتی استفاده کنند. 

قیمت کاپ قاعدگی در داروخانه ها چقدر است؟

عموما قیمت کاپ قاعدگی در داروخانه‌ها بالاتراز آنلاین‌ شاپ‌ها است و به همین دلیل توصیه می‌شود که محصول مورد نظر خود را از یک آنلاین شاپ معتبر تهیه کنید. 

بهترین مارک کاپ قاعدگی چیست؟!

در نهایت باید گفت که شما پس از مطالعه این مزایا و معایب از این سه محصول و بررسی ویژگی‌های آن باید تصمیم بگیرید که کدام‌یک برای شما گزینه مناسب‌تری هستند و در آخر، بهترین مارک کاپ قاعدگی را از میان برندهای معتبر بازار انتخاب کنید.

پس از انتخاب نوع وسیله بهداشتی مناسب خود، لازم است تا شما زمان طولانی‌تری را صرف استفاده از محصولات و برندهای مختلف کنید تا در نهایت بهترین محصول را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید به یک برند معتبر اعتماد کنید و محصولات خود را خریداری کنید تا بدون نیاز به صرف زمان اضافی، سلامت را تجربه کنید.

با در نظر گرفتن عوارض استفاده از کاپ قائدگی و همچنین مزایا و معایب سایر محصولات بهداشتی، محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید و به یک برند معتبر، همچون سافتکس اعتماد نمایید. سافتکس، یکی از برترین برندهای محصولات هایژنیک برای بانوان است که می‌توانید با کلیک بر روی فروشگاه سافتکس، از محصولات این برند دیدن فرمایید.

خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

با انواع نوار بهداشتی آشنا شوید!

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط