در تماس باشید

با انواع نوار بهداشتی آشنا شوید!

انواع نوار بهداشتی

نوار بهداشتی، یکی از مهم‌ترین محصولات هایژنیک و بهداشتی است که تقریبا تمام خانم‌ها از بعد از سن بلوغ از آن استفاده کرده‌اند. با وجود آن‌که بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این محصولات تنها در زمان قاعدگی استفاده می‌شوند؛ جالب است بدانید که پس از زایمان، بعد از جراحی زنان و یا هنگام سقط جنین نیز از این محصولات استفاده می‌شود و به همین دلیل مهم است که با انواع نوار بهداشتی آشنا شوید. در این مطلب از وبلاگ سافتکس می‌خواهیم انواع و کاربرد نوار بهداشتی را بررسی کنیم.

با وجود آن‌که بسیاری از افراد تمام محصولات بهداشتی دوران قاعدگی را نوار بهداشتی می‌نامند، اما می‌توان این محصولات را در سه دسته کلی نوار بهداشتی، تامپون و کاپ قاعدگی جای داد که پس از مطالعه این مطلب، می‌توانید محصولی را که برای شما مناسب‌تر است، انتخاب کنید.

نوار بهداشتی چیست و انواع آن کدام است؟!

خانم‌ها در طول زمان قاعدگی که حدود ۵ تا ۷ روز برای افراد مختلف طول می‌کشد، نیاز به یک محصول بهداشتی دارند که بتواند خون ترشح شده و مایعات را جذب کند. نوار بهداشتی، یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین محصولاتی است که خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند و انواع مختلفی دارند.

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که هنگام خرید انواع نوار بهداشتی باید مدنظر قرار دهید؛ این است که یک نوار بهداشتی مرغوب باید قدرت جذب مناسبی داشته باشد و بتواند رطوبت را از پوست دور نگه دارد تا امکان ایجاد التهاب و حساسیت‌های پوستی یا آلودگی واژن کاهش پیدا کند.

نوار بهداشتی، پدهایی به شکل مستطیل هستند که می‌توانند خون و مایعات را جذب کنند و به کمک بخش چسبناک زیرین، به‌صورت محکم به لباس زیر متصل می‌شوند. برخی از انواع این پدها، دارای باله‌هایی در اطراف هستند که به طرفین و زیر لباس زیر متصل می‌شوند تا پد محکم در جای خود نگه داشته شود.

رایج‌ترین انواع نوار بهداشتی

پدهای بهداشتی، انواع مختلفی دارند که به‌صورت کلی آن‌ها را در دو دسته یکبار مصرف و قابل شستشو قرار می‌دهند.

نوار بهداشتی یکبار مصرف

نوار بهداشتی یکبار مصرف

این پدهای بهداشتی، همان‌طور که از نام آن پیداست، پس از استفاده دور انداخته می‌شوند و جنس آن‌ها از پلاستیک، پنبه و ابریشم مصنوعی است. برای دور انداختن آن‌ها، پدهای استفاده شده را در دستمال کاغذی یا روزنامه می‌پیچند و سپس در یک کیسه یا سطل زباله می‌اندازند تا به همراه سایر زباله‌ها دور انداخته شود.

اسم انواع نوار بهداشتی یکبار مصرف شامل موارد زیر است:

  • انواع نوار بهداشتی با جذب بالا: این پدها بیشتر برای ۳ روز اول دوران قاعدگی استفاده می‌شود و یا افرادی که خونریزی شدیدی دارند می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
  • انواع نوار بهداشتی مسافرتی: این پدها، عمدتا نازک هستند ولی جذب بالایی دارند و با وجود آن‌که طرز استفاده از نوار بهداشتی مسافرتی با سایر پدها تفاوتی ندارد؛ اما بسته‌بندی آن‌ها به‌صورت تکی است تا بتوانید تعدادی از آن‌ها را به آسانی در کیف خود قرار دهید.
  • انواع نوار بهداشتی شبانه یا مشبک: این پدها قدرت جذب بالایی دارند و لایه رویی آن‌ها مشبک است و به همین دلیل برای زمان خواب و یا دوران فراغت از زایمان بسیار مناسب است.
  • انواع نوار بهداشتی با رویه کتان: این پدها برای کسانی مناسب است که پوست حساسی دارند.
  • انواع نوار بهداشتی روزانه: این نوع پدها برای استفاده در زمان بین دو قاعدگی که ترشحات واژن زیاد است، مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مانع از لک شدن لباس زیر شود.
  • انواع نوار بهداشتی معطر: این پدها همانطور که از نام آن‌ها پیداست، معطر هستند که سبب می‌شود بوی نامطبوع احساس نشود. با این‌حال، استفاده طولانی‌مدت از آن‌ها می‌تواند سبب ایجاد حساسیت شود.

هنگام خرید نوار بهداشتی می‌توانید براساس نیاز خود، ویژگی‌های متفاوت آن را مدنظر قرار دهید. برای مثال پدهای بهداشتی در اندازه‌های بزرگ و کوچک و با قدرت جذب‌های متفاوتی به فروش می‌رسند. همچنین بالدار بودن یا معطر بودن نیز از ویژگی‌هایی است که در پدهای مختلف، متفاوت است.

نوار بهداشتی قابل شستشو

در گذشته بسیاری از افراد از لباس‌های آلوده استفاده می‌کردند که این موضوع باعث ایجاد عفونت‌های واژینال یا حساسیت می‌شود. به همین دلیل این لباس‌ها با نوار بهداشتی قابل شستشو جایگزین شدند که هربار به خوبی شسته می‌شود و می‌تواند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند و برای محیط زیست نیز آلودگی کمتری دارد.

این نوع پدهای بهداشتی برای افرادی مناسب است که به مواد استفاده‌شده در انواع نوار بهداشتی یکبار مصرف حساسیت دارند؛ زیرا این پدها از جنس فلانل پنبه‌ای یا کنفی هستند. کنف، نه‌تنها قدرت جذب بالایی دارد، بلکه پس از جذب مایعات سنگین نمی‌شود.

نوار بهداشتی قابل شستشو

این نوع نوار بهداشتی نیز انواع مختلفی دارد. در یک مدل از آن، لایه‌های جاذب، درون پد دوخته شده‌اند و استفاده از آن‌ها همچون استفاده از نوار بهداشتی یک‌بار مصرف است با این تفاوت که پس از هربار مصرف، قابل شستشو هستند.

در مدل دیگری از این پدها، بخش جاذی و ضدآب، درون یک جیب قرار می‌گیرد و یا به کمک چسب بر روی لایه‌ی زیرین خود محکم می‌شود. این پدها را نیز می‌توان چندین بار در طول روز عوض کرد و در نوع جیبی آن، می‌تواند چند لایه را همزمان به‌کار برد تا بتوان براساس میزان خونریزی، آن‌ها را به راحتی تعویض نمود.

تامپون چیست و چگونه استفاده می‌شود؟!

تامپون‌ها نیز یکی دیگر از محصولات هایژنیک برای دوران قاعدگی یا خونریزی هستند که برخلاف نوارها یا پدهای بهداشتی که به‌صورت خارجی استفاده می‌شوند؛ در درون فضای واژن قرار می‌گیرند.

تامپون‌ها، دارای مواد جاذب هستند که این مواد به‌صورت یک لوله باریک فشرده شده‌است و با قرار گرفتن درون واژن، خون را جذب می‌کند. برخی از انواع تامپون‌ها دارای یک لوله پلاستیکی یا مقوایی به‌نام اپلیکاتور هستند که با هدایت تامپون به درون واژن، استفاده از آن را راحت‌تر می‌کند.

تامپون‌ها نیز انواع مختلفی دارند که براساس قدرت جذب و معطر بودن تقسیم می‌شوند. قدرت جذب تامپون‌ها را می‌توان براساس میزان خونریزی انتخاب کرد.

نحوه استفاده از تامپون‌ها

برای استفاده از تامپون‌ها باید آن‌ها را به کمک اپلیکاتور یا بدون آن‌ها، وارد واژن نمود. بهترین زمان برای تعویض تامپون‌ها، ۴ تا ۶ ساعت است؛ البته چنانچه تامپون‌ها زودتر از این زمان نیز اشباع شده باشند، باید آن‌ها را تعویض کرد.

از آن‌جایی‌که این محصولات، در بدن قرار می‌گیرند و قابل مشاهده نیستند؛ لازم است که زمان دقیق تعویض آن‌ها را به خاطر داشته باشید تا دچار حساسیت یا عفونت نشود. چنانچه یک تامپون، زمان زیاد باقی بماند؛ ممکن است خون از اطراف آن به بیرون نشت کند و دچار لکه‌بینی شوید.

تامپون

در انتهای تامپون‌ها یک نخ وجود دارد که برای خارج کردن آن، کافیست که این نخ را بکشید. چنانچه نتوانستید نخ را پیدا کنید؛ نیازی نیست که نگران باشید، بلکه باید با آرامش سعی کنید که انتهای نخ را پیدا کرده و آن را خارج نمایید. همچنین به یاد داشته باشید که هیچگاه یک تامپون را توالت نیندازید و حتما آن را همچون سایر انواع نوار بهداشتی، درون روزنامه یا کاغذ توالت بپیچید و در سطل زباله یا یک کیسه بیندازید.

به‌صورت کلی تامپون‌ها ضرری ندارند؛ با این‌حال، نباید بیش از حد، درون فضای واژن قرار بگیرند، زیرا سبب ایجاد بوی نامطبوع و عفونت می‌شوند و در موارد نادری، می‌تواند بیماری نادر خطرناکی به‌نام سندروم شوک سمی (TSS) ایجاد کند. تامپون‌ها هیچ‌گاه در بدن گم نمی‌شوند و نیازی نیست که نگران این موضوع باشید.

کاپ قاعدگی چیست و چگونه استفاده می‌شود؟!

انواع کاپ قائدگی نیز یکی از محصولات بهداشتی برای دوران قاعدگی است که همچون تامپون‌ها، درون واژن قرار می‌گیرند. تفاوتی که کاپ‌ها با سایر محصولات همچون انواع نوار بهداشتی و تامپون دارند؛ این است که قدرت جذب ندارند.

در حقیقت نحوه عملکرد انواع کاپ قاعدگی به این صورت است که در دهانه واژن قرار می‌گیرد و مانع از خروج خون می‌شود. باید در فواصل زمانی مناسب این کاپ‌ها را خالی کرد.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی، از جنس مواد نرم و انعطاف‌پذیری همچون سیلیکون یا لاستیک است. این محصولات، همچون یک مانع برای خروج خون از بدن عمل می‌کنند؛ اما نمی‌توانند مایعات و خون را جذب کنند و به همین دلیل باید در فواصل زمانی کوتاه، آن‌ها را خالی کنید.

برخی از انواع این محصولات یک‌بار مصرف هستند و باید به‌جای خالی کردن، دور انداخته شوند. از آن‌جایی‌که این محصولات هنگام استفاده قابل مشاهده نیستند، باید براساس میزان خونریزی، زمان تخلیه آن‌ها را به خاطر داشته باشید.

به دلیل آن‌که این محصولات، شبیه به دیافراگم هستند، ممکن است برخی از افراد تصور کنند که می‌توانند به عنوان یک محصول ضد بارداری استفاده شوند؛ اما این تصور اشتباه است و کاپ‌های قاعدگی مانع بارداری نمی‌شوند.

انواع نوار بهداشتی مردانه

شاید با دیدن این عنوان تعجب کرده باشید؛ زیرا همه ما استفاده از نوارهای بهداشتی را محدود به زمان قاعدگی یا خون‌ریزی می‌دانیم. با این‌وجود، همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته شد، برخی از انواع پد بهداشتی که تحت عنوان پدهای روزانه عرضه می‌شوند، برای ترشحات عادی استفاده می‌شوند.

انواع نوار بهداشتی مردانه نیز برای جذب ترشحات و قطرات ادرار استفاده می‌شود. با وجود آن‌که تمام آقایان می‌توانند از این محصولات استفاده کنند؛ اما افرادی که بی‌اختیاری ادراری دارند، استفاده بیشتری از این محصولات می‌کنند.

این محصول را می‌توان هنگام خواب نیز استفاده کرد و همچون نوار بهداشتی زنانه، دارای انواع بالدار است. شکل این محصولات، مناسب با آناتومی مردان است تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

بهترین نوع نوار بهداشتی کدام است؟!

دخترانی که به تازگی به سن بلوغ رسید‌ه‌اند، افرادی که پوست حساسی دارند و یا خانم‌های سخت‌پسند؛ ممکن است مدت زمان زیادی را صرف پیدا کردن بهترین انواع نوار بهداشتی کنند. شما می‌توانید زمان طولانی‌تری را صرف استفاده از محصولات و برندهای مختلف کنید تا بهترین محصول را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید به یک برند معتبر اعتماد کنید و محصولات خود را خریداری کنید تا بدون نیاز به صرف زمان زیادی، راحتی و سلامت را تجربه کنید. سافتکس، یکی از برترین برندهای محصولات هایژنیک برای بانوان است که می‌توانید با کلیک بر روی نوار بهداشتی سافتکس، از محصولات این برند دیدن فرمایید.

بیشتر بخوانید:

مهم‌ترین عوارض استفاده از کاپ قاعدگی

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط