در تماس باشید

کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟

کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟

“کدام رنگ خون پریود خطرناک است” این سوال را هر زنی حداقل یک‌بار در دوران پریودی از خود می‌پرسد. ممکن است قبلاً با جریان خون قرمز روشن، قرمز یا قهوه‌ای تیره مواجه شده باشید؛ اما خون صورتی، زرد، نارنجی، خاکستری یا حتی سیاه چطور؟

خون قاعدگی در انواع رنگ‌ها، بوها و بافت‌ها وجود دارد؛ بنابراین، باید بدانید هر رنگ خونی چه معنایی دارد و چه چیزی طبیعی است. در این مقاله از سافتکس تمام رنگ‌های خون و علت سیاه بودن خون پریودی را بررسی کرده‌ایم تا بدانید چه اتفاقی در این دوران غیرعادی است.

خون پریود باید چه شکلی داشته باشد؟

بهترین رنگ خون پریود چه رنگی است؟

برای درک بهتر بافت‌های متفاوتی که جریان خونریزی در طول قاعدگی امکان دارد داشته باشد و اینکه کدام رنگ خون پریود خطرناک است، دانستن اینکه از چه چیزی تشکیل شده مفید خواهد بود. خون پریود چند بخش مختلف دارد:

  • خون (گاهی اوقات با لخته)
  • مایع واژن
  • سلول‌ها و مایع ناشی از ریزش پوشش رحم

هر یک از این قسمت‌ها، از مایع گرفته تا لخته و سلول رنگ و بافت متفاوتی دارند. لخته‌های خون قاعدگی اساساً توده‌هایی از خون و بافت جامد هستند که ممکن است گاهی قرمز تیره و گاهی تقریباً سیاه باشند. حدود 50 درصد از زنان به‌ طور منظم لخته‌های خون پریود را مشاهده‌ می‌کنند؛ به‌خصوص در روزهای اول که خونریزی سنگین‌ است.

منظور از رنگ‌های مختلف خون پریود چیست؟

خون قاعدگی با سرعت‌های متفاوتی از واژن خارج می‌شود. معمولاً در شروع پریود بسیار سریع است و با گذشت روزها سرعت خود را از دست می‌دهد. خونی که به مدت زیادی در رحم می‌ماند، با اکسیژن واکنش می‌دهد (فرآیندی که به ‌عنوان اکسیداسیون شناخته می‌شود) که باعث تیره‌تر شدن آن خواهد شد. با این توضیحات ممکن است روز 1 یا 2 قاعدگی را با خونریزی به رنگ قرمز روشن شروع کنید و سپس در سنگین‌ترین روزها قرمز تیره شده و قبل از پایان قهوه‌ای‌تر شود. برای آنکه بدانید کدام رنگ خون پریود خطرناک است باید بدانید که هر رنگی معنایی دارد که عبارت‌اند از:

خون قاعدگی قرمز روشن

خون پریود با رنگ قرمز روشن

دیدن خون قرمز روشن شاید در یک فیلم جنایی ترسناک باشد؛ اما وقتی نوبت به پریود می‌رسد هیچ‌چیز ترسناکی در مورد خون قرمز روشن وجود ندارد. در واقع در چند روز اول چرخه قاعدگی کاملاً معمولی است. این رنگ خون را زمانی خواهید دید که پوشش رحم شما سریع‌تر می‌ریزد و خون پریود به‌ سرعت از واژن شما خارج می‌شود. هرچه خون سریع‌تر خارج شود، قرمز روشن‌تر است.

خون قاعدگی قرمز تیره

خون پریود قرمز تیره

پیش از پرداختن به این نکته که کدام رنگ خون پریود خطرناک است و علت سیاه بودن خون پریودی چیست باید به خون قاعدگی قرمز تیره هم پرداخت. به ‌طور کلی، ممکن است یک جریان خون قرمز تیره یا حتی قهوه‌ای را در اواخر دوره قاعدگی خود تجربه کنید. این فقط خون قاعدگی است که مدت بیشتری طول کشیده تا از بدن شما خارج شود و در رحم و واژن شما تماس بیشتری با اکسیژن داشته است.

خون قاعدگی قهوه‌ای تیره، سیاه و خاکستری

خون پریود قهوه‌ای تیره، سیاه و خاکستری

به نظر می‌رسد دیدن خون سیاه در دوران قاعدگی یک داستان علمی تخیلی باشد؛ اما واقعیت دارد. در واقع، آنچه ممکن است مانند خون «سیاه» روی پد یا لباس شما به نظر برسد، فقط خون قاعدگی قهوه‌ای تیره است؛ بنابراین اصلاً ترسناک نیست! برخی افراد می‌گویند حتی می‌تواند شبیه تفاله قهوه باشد. طبیعی است که خون پریود سیاه را در چند روز آخر پریود مشاهده کنید، یا حتی در ابتدای پریود بعدی زمانی که جریان خون شما حاوی خون قدیمی از آخرین سیکل است. بزرگ‌ترین نکته این است که خون دوره سیاه به‌هیچ‌وجه مضر نیست، بنابراین نیازی به نگرانی در مورد آن نخواهد بود.

وقتی نوبت به این سوال می‌رسد که کدام رنگ خون پریود خطرناک است باید به خون قاعدگی با ترشحات خاکستری اشاره کرد. خون پریود خاکستری که گاهی به چشم شما سیاه می‌رسد می‌تواند نشانه یکی از موارد زیر باشد:

  • می‌تواند نشانه بیماری‌هایی چون عفونت باکتریایی باشد.
  • در برخی موارد علت سیاه بودن خون پریودی یا رنگ خاکستری تیره آن همراه با خونریزی شدید می‌تواند نشانه سقط ‌جنین باشد.

اگر احساس می‌کنید چیزی در بدنتان درست نیست، ایده خوبی است که با یک متخصص پزشکی صحبت کنید. این بدن شما است، بنابراین به خودتان اعتماد کرده و اگر باردار هستید و با خون سیاه مواجه شده‌اید، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

خون پریود نارنجی یا زرد

خون قاعدگی نارنجی یا زرد

اگر می‌خواهید بدانید کدام رنگ خون پریود خطرناک است، باید نگران رنگ زرد و نارنجی شوید. اگر خون پریود با ترشحات زرد رنگ مخلوط شده باشد، ممکن است نارنجی یا زرد به نظر برسد. نارنجی یکی از کمیاب‌ترین رنگ‌های خون پریود است؛ بنابراین به‌ احتمال‌ زیاد این رنگ را زیاد نمی‌بینید. گاهی اوقات، خون پریود نارنجی می‌تواند نشانه واژینوز باکتریایی یا حتی یک عفونت مقاربتی (STI) باشد؛ بنابراین، اگر روی پد یا لباس زیر خود رنگ نارنجی می‌بینید و تغییرات دیگری مانند خارش در اطراف واژن و واژن خود را تجربه می‌کنید، بهتر است توسط پزشک معاینه شوید.

رنگ صورتی روشن خون پریود

بعد از پرداختن به علت سیاه بودن خون پریودی و رنگ‌های دیگر خون نوبت به صورتی روشن می‌رسد. در برخی موارد ممکن است لکه بینی یا لکه بینی ناشی از لانه گزینی تخمک که نشانه اولیه بارداری است، به رنگ صورتی باشد. گاهی اوقات خون دوره قاعدگی صورتی بسیار روشن به نظر می‌رسد؛ زیرا جریان بسیار کمی از خون وجود دارد! این امر به ویژه برای افرادی که از داروهای پیشگیری از بارداری هورمونی استفاده می‌کنند رخ می‌دهد.

خون قاعدگی به رنگ صورتی روشن

اما خون صورتی روشن را می‌توان به سطوح پایین هورمون استروژن ربط داد که به تثبیت پوشش داخلی رحم کمک می‌کند که نشانه نامنظم بودن و سبک بودن دوره است. به همین دلیل افرادی که در دوران پیش از یائسگی قرار می‌گیرند ممکن است متوجه قاعدگی‌های نامنظم و صورتی شوند.

اگر دوست دارید بدانید که کدام رنگ خون پریود خطرناک است باید گفت که خون صورتی روشن در صورتی ‌که دوره‌های نامنظمی دارید و هنوز به سن یائسگی نرسیده‌اید نگران‌کننده است. این امر نشانه یائسگی زودرس بوده و می‌تواند خود عامل بیماری‌هایی چون پوکی استخوان باشد.

بوی خون قاعدگی و بوی بدن در طول پریود

علاوه بر اینکه باید بدانید کدام رنگ خون پریود خطرناک است، باید در مورد بوی خون در این دوره هم اطلاعاتی داشته باشید. جریان قاعدگی معمولاً بوی کمی دارد و به دلیل آهن موجود در خون بوی فلز مانندی خواهد داشت. خون می‌تواند با بوی بدن مانند بوی عرق مخلوط شود، به‌خصوص اگر هوا گرم باشد یا اگر در دوره قاعدگی ورزش ‌کنید، بوی تندتر کاملاً طبیعی است.

اگر احساس می‌کنید که دیگران بوی خون قاعدگی شما را حس می‌کنند، واقعیت این است نه دوستان، خانواده، یا غریبه‌ها در اتوبوس این بو را حس نخواهند کرد. تنها کسی که متوجه بوی خون پریود می‌شود شما هستید، پس سعی کنید زیاد نگران آن نباشید. در صورتی ‌که جریان خون قاعدگی بوی بد، ماهی و ترش‌مانند بدهد جای نگرانی دارد؛ زیرا می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

  • تغییر در PH واژن شما در اثر یک عفونت مقاربتی (STI) مانند کلامیدیا
  • بیماری‌های عفونی زنانه چون واژینوز باکتریایی (BV)

علت سیاه بودن خون پریودی

سخن پایانی

در مطلب یک سوال اساسی و مهم مطرح شد: کدام رنگ خون پریود خطرناک است و هر رنگ خونی در این دوره با معنای آن را بررسی کردیم. همچنین به علت سیاه بودن خون پریودی هم پرداختیم تا بدانید که چه معنایی دارد و آیا باید نگران آن بود یا نه. نکته نهایی که باید به آن اشاره کرد استفاده از محصولات بهداشتی مخصوص دوران قاعدگی است تا سلامت خود را در این دوران به بهترین شکل حفظ کنید. خرید نوار بهداشتی باکیفیت به شما در این راه کمک زیادی خواهد کرد.

سوالات متداول

کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟

خون خاکستری که نشانه برخی بیماری‌های عفونی و مقاربتی است و خون نارنجی یا زرد که می‌تواند نشانه واژینوز باکتریایی یا حتی یک عفونت مقاربتی (STI) باشد نگران‌کننده باشد.

علت سیاه بودن خون پریودی چیست؟

خون قاعدگی با سرعت‌های متفاوتی از واژن خارج می‌شود. با گذشت روزها خون سرعت خود را از دست می‌دهد و در رحم می‌ماند، با اکسیژن واکنش داده که باعث تیره‌تر شدن آن خواهد شد.

بوی بد خون پریودی به چه معنا است؟

در صورتی‌ که جریان خون قاعدگی بوی بد، ماهی و ترش‌مانند بدهد، می‌تواند نشان‌دهنده تغییر در PH واژن شما در اثر یک عفونت مقاربتی (STI) مانند کلامیدیا و بیماری عفونی باشد.

مطالب مرتبط:

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط