در تماس باشید

علائم اولین پریود دخترانه و نکاتی مهم برای آمادگی

اولین پریود دخترانه

اکثر زنان اولین قاعدگی خود را حدود 2 سال پس از شروع رشد سینه و سایر علائم بلوغ تجربه خواهند کرد. اولین پریود دخترانه برای برخی ممکن است سبک باشد و به‌ تدریج با مقداری لکه بینی یا ترشحات قهوه‌ای شروع شود. برای برخی دیگر ممکن است از همان ابتدا قرمز روشن باشد. دانستن علائم قبل از اولین پریود می‌تواند به زنان جوان و والدین یا مراقبان آن‌ها کمک کند تا آمادگی لازم را کسب کنند.

حدود 98 درصد از زنان اولین قاعدگی خود را در سن 15 سالگی تجربه می‌کنند؛ اما میانگین سنی در طول زمان تا 10 الی 12 سال هم کاهش یافته است. در این مقاله از سافتکس به برخی از علائمی که یک زن قبل از شروع قاعدگی خود باید انتظار داشته باشد و مواردی برای خود مراقبتی و تغذیه در اولین پریود خواهیم پرداخت.

اولین پریود دخترانه چگونه شروع می‌شود؟

نحوه شروع اولین پریود دختران

اولین دوره قاعدگی معمولاً پس از اولین تخمک‌گذاری یک زن رخ می‌دهد. این اتفاق زمانی می‌افتد که تخمدان‌ها یک تخمک را به سمت لوله فالوپ رها می‌کنند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، پوشش رحم برای بارور کردن تخمک ضخیم می‌شود. اگر لقاح اتفاق نیفتد، پوشش ریزش می‌کند؛ زیرا بدن دیگر به آن نیاز ندارد و خون پریود از اینجا می‌آید. در اکثر زنان، این چرخه به‌ طور منظم از سن اولین قاعدگی تا یائسگی ادامه می‌یابد.

سن بروز علائم قبل از اولین پریود

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، میانگین سنی شروع قاعدگی زنان در سال‌های اخیر 11 تا 12 سال بوده، با این ‌حال پریود می‌تواند زودتر یا دیرتر از این زمان شروع شود. گاهی تا سن 16 سالگی هم ممکن است این روند به تأخیر بیافتد.

علائم اولین پریود دخترانه

نشانه های اولین پریود دخترانه

بهترین راه برای اینکه بفهمید در حال نزدیک شدن به پریود هستید این است که بررسی کنید آیا علائم قبل از اولین پریود را دارید یا خیر. با رسیدن به دوران بلوغ، علائم اولیه پریود خود را نشان می‌دهند. با دیدن این علائم باید آگاهی لازم در زمینه خود مراقبتی، تغذیه در اولین پریود و بهداشت شخصی را داشت تا با آمادگی کامل به پیشواز این رخداد رفت. این علائم عبارت‌اند از:

1. شروع رشد سینه

شروع رشد سینه یکی از علائم قبل از اولین پریود دخترانه است که با برجستگی‌های کوچک و بلند در اطراف نوک سینه‌ها شروع می‌شود و با بزرگ شدن ناحیه تیره اطراف نوک سینه‌ها به نام آرئول همراه است. آرئول‌ها نیز شروع به پف کرده و برآمده می‌شوند. این موارد همگی نشانه‌های شروع رشد سینه‌های شما است و پریودها معمولاً حدود دو سال پس از شروع رشد سینه‌ها شروع می‌شوند.

2. رشد موهای ناحیه تناسلی

با نزدیک شدن به اولین پریود دخترانه، متوجه رشد موهای اطراف ناحیه تناسلی خود خواهید شد. این امر با رشد تارهای نازک و بلند مو شروع می‌شود و با رشد بدن هم موها ضخیم‌تر می‌شوند. همچنین شما درست در زمان اولین قاعدگی، متوجه رشد مو در بدن خود به‌ویژه زیر بغل خواهید شد.

علائم اولین پریود دختران

3. بروز آکنه و جوش

یکی دیگر از علائم قبل از اولین پریود دخترانه، بروز جوش و آکنه به‌ویژه در ناحیه صورت است. البته جای نگرانی نیست؛ زیرا این جوش‌ها مربوط به تغییرات هورمونی هستند و بعد از پریود فروکش می‌کنند. همچنین تغذیه در اولین پریود برای جلوگیری از بروز آن بسیار مهم است.

4. تغییرات دیگر در بدن شما

سایر علائم قبل از اولین پریود شامل تغییرات سریع در شکل و فرم بدن شما است. در قد و وزن خود نوعی جهش رشد را تجربه خواهید کرد. باسن شما بزرگ‌تر می‌شود و همچنین این احتمال وجود دارد که پایین شکم شما نیز کمی بزرگ‌تر شود.

5. ترشح مایعات

یکی دیگر از نشانه‌های گویای وقوع اولین پریود دخترانه، تخلیه مایعات از واژن است که به آن ترشحات واژن نیز می‌گویند. این ترشحات می‌تواند رقیق یا غلیظ، بی‌رنگ تا سفید یا مایل به سفید و بدون بوی خاصی باشد. رنگ و سایر مشخصات این ترشحات از فردی به فرد دیگر متفاوت است و احتمالاً 6 تا 12 ماه قبل از اولین پریود خود متوجه این ترشحات خواهید شد.

ترشح مایعات در اولین قاعدگی

اولین پریود دخترانه چگونه خواهد بود؟

دوره قاعدگی برای هر دختر و زنی متفاوت است. در واقع پریودها می‌توانند از نظر مدت و شدت خون‌ریزی متفاوت باشند. برخی از خانم‌ها پریودهای سنگین را تجربه می‌کنند. برای برخی دیگر، اولین پریود سبک بوده و با مقدار کمی خون همراه است. همچنین ممکن است به‌ تدریج و با مقداری لکه بینی یا ترشحات قهوه‌ای قبل از قرمز شدن شروع شود. برای برخی دیگر، پریودها به‌ طور ناگهانی شروع می‌شوند و خون قرمز روشن بلافاصله با اولین پریود ظاهر خواهد شد. در هر صورت این امر طبیعی است.

آمادگی‌های لازم برای اولین پریود

نکات مهم پیش از اولین پریود خانم ها

با بروز علائم قبل از اولین پریود باید منتظر این اتفاق بود و خود را برای آن آماده کرد. تهیه کیت پریود قبل از رسیدن اولین قاعدگی می‌تواند مفید باشد. در این کیت بهتر است اقلام زیر را بگذارید تا با دیدن اولین خون قاعدگی دستپاچه نشوید:

 • یک لباس زیر اضافی
 • انواع پدها و نوار بهداشتی
 • دستمال مرطوب بدون عطر
 • قرص مسکن

نوار بهداشتی، تامپون یا کاپ قاعدگی؛ کدام برای قاعدگی اول بهتر است؟

نوار بهداشتی، یک نوع محبوب از محصولات قاعدگی است. آن‌ها لباس زیر را با مواد جاذب می‌پوشانند و خون را به خود جذب می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزایای خرید نوار بهداشتی و استفاده از آن، راحتی آن است؛ به‌خصوص برای کسانی که اولین پریود دخترانه را تجربه می‌کنند. در مقابل استفاده از کاپ قاعدگی یا تامپون برای دختران مناسب نیست.

نکاتی برای مراقبت از خود برای اولین قاعدگی

علائم قبل از اولین پریود

سازگاری با قاعدگی زمان می‌برد و گاهی اوقات باعث ناراحتی می‌شود. با این ‌حال بخش عادی زندگی است و نباید که فعالیت‌های روزانه کسی را محدود کند یا تغییر دهد. نکات زیر ممکن است به خانم‌ها کمک کند در اولین قاعدگی از خود مراقبت کنند.

 • یکی از علائم قبل از اولین پریود گرفتگی عضلات است. مصرف داروهای مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن (تیلنول) استفاده از پدهای حرارتی و کیسه آب ‌گرم، حمام گرم، انجام برخی ورزش‌های ملایم مانند پیاده‌روی یا یوگا به شما در این امر کمک خواهد کرد.
 • تلاش برای انتخاب بهترین نوار بهداشتی: از آنجایی‌ که تا وقوع اولین پریود دخترانه میزان سنگینی خونریزی خود را نخواهید نفهمید؛ بهتر است 2 الی 3 مدل نوار بهداشتی باکیفیت همراه خود داشته باشید. محصولات سافتکس با تنوع بالا و اندازه‌های مختلف انتخاب خوبی برای شما خواهند بود.
 • ردیابی دوره قاعدگی: ردیابی دوره قاعدگی با استفاده از تقویم، دفتر خاطرات یا برنامه موبایلی به شما کمک می‌کند تا بتوانید زمان قاعدگی خود را حدس بزنید و آمادگی‌های لازم برای دوره‌های بعد را داشته باشید. اگرچه طبیعی است که قاعدگی‌های اول تا حدودی نامنظم باشند، اما اگر بعد از مدتی به یک ریتم منظم نمی‌رسند یا علائمی ایجاد می‌کنند که مخل زندگی روزمره است باید با یک پزشک صحبت کنید.

نکات مهم برای تغذیه در اولین پریود

خوردن برخی غذاها در دوران قاعدگی ممکن است علائم قبل از اولین پریود را کاهش دهد و برخی غذاهای دیگر علائم را شدیدتر می‌کنند. برای اولین پریود دخترانه باید یک رژیم غذایی شامل موارد زیر را داشته باشید:

تغزیه در اولین دوران قاعدگی

 1. آب نوشیدن: هیدراته ماندن می‌تواند احتمال ابتلا به سردردهای ناشی از کم‌آبی را که یکی از علائم رایج قاعدگی است، کاهش دهد. همچنین می‌تواند مانع از احتباس آب و نفخ شود.
 2. میوه: میوه‌های سرشار از آب، مانند هندوانه و خیار، برای هیدراته ماندن عالی هستند. میوه‌های شیرین می‌توانند به شما کمک کنند تا هوس قند خود را بدون خوردن غذا کاهش دهید.
 3. سبزیجات سبز برگ: کاهش سطح آهن در طول قاعدگی معمول است، به‌خصوص اگر جریان قاعدگی شما سنگین باشد. سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و اسفناج می‌توانند سطح آهن شما را افزایش دهند.
 4. یک فنجان دم‌نوش زنجبیل می‌تواند علائم و درد اولین پریود دخترانه را بهبود بخشد.
 5. ماهی: ماهی سرشار از آهن، پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 است. امگا 3 می‌تواند شدت درد پریود را کاهش دهد.
 6. زردچوبه: زردچوبه به‌ عنوان یک ادویه ضدالتهاب شناخته می‌شود و شدت علائم قبل از اولین پریود را کم می‌کند.
 7. شکلات تلخ: شکلات تلخ یک میان وعده خوشمزه و مفید و سرشار از آهن و منیزیم است. آهن آن مانع کم‌خونی شده و منیزیم شدت علائم اولین پریود دخترانه را کاهش می‌دهد.
 8. آجیل: اکثر آجیل‌ها سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و منبع عالی پروتئین هستند. آن‌ها همچنین حاوی منیزیم و ویتامین‌های مختلف هستند.
 9. روغن بذر کتان: حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است و مصرف آن یبوست دوران قاعدگی را کم می‌کند.
 10. دم‌نوش نعناع فلفلی: این دم‌نوش می‌تواند دردهای قاعدگی، حالت تهوع و اسهال را تسکین دهد.

غذاهایی نباید در قاعدگی خورد

تغذیه در اولین پریود دخترانه فقط شامل موارد بالا نمی‌شود و باید از مصرف برخی مواد غذایی خودداری کنید که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. نمک: مصرف زیاد نمک منجر به احتباس آب خواهد شد که می‌تواند منجر به نفخ شود.
 2. قند: مصرف قند در دوران پریودی اگر در حد تعادل باشد ایرادی ندارد؛ اما افراط در مصرف آن به دلیل هضم و جذب سریع توسط بدن، باعث بالا رفتن سریع انرژی و افت یک‌باره آن در کمترین زمان خواهد شد.
 3. قهوه: کافئین می‌تواند باعث احتباس آب و نفخ شود. همچنین می‌تواند سردرد را تشدید کند.
 4. غذاهای تند: غذاهای تند باعث شدت گرفتن اسهال، معده درد و حتی حالت تهوع می‌شود که از علائم قبل از اولین پریود هستند. اگر معده شما برای تحمل غذاهای تند مشکل دارد یا اگر عادت به خوردن آن‌ها ندارید، بهتر است در طول دوره قاعدگی از مصرف آن‌ها اجتناب کنید.
 5. گوشت قرمز: در طول قاعدگی، بدن شما پروستاگلاندین تولید می‌کند که به انقباض رحم شما و خلاص شدن از شر دیواره رحم کمک می‌کند. شاید فکر کنید تغذیه در اولین پریود با گوشت قرمز ممکن است به دلیل داشتن آهن مفید باشد، اما پروستاگلاندین بالایی نیز دارد و در دوران قاعدگی باید از مصرف آن اجتناب کرد.

غذاهای ممنوعه در اولین قاعدگی دختران

سخن پایانی

صحبت در مورد موضوعات شخصی مانند قاعدگی برای والدین و بچه‌ها ممکن است با کمی احساس ناراحتی و معذب بودن همراه باشد؛ اما دختران نوجوان به اطلاعات درست در مورد علائم قبل از اولین پریود نیاز دارند. اولین پریود دخترانه شاید کمی هیجان‌انگیز و با ترس همراه باشد؛ اما کسب اطلاعات کافی در مورد نکات بهداشتی و تغذیه در اولین پریود به مدیریت شرایط کمک می‌کند.

سوالات متداول

 • اولین پریود دخترانه چگونه است؟

زمانی که برای اولین بار پریود می‌شوید، ممکن است فقط چند روز طول بکشد و بسیار سبک باشد. شما ممکن است فقط چند لکه خون قهوه‌ای مایل به قرمز ببینید و در ابتدا بین 2 تا 7 روز طول بکشد که طبیعی خواهد بود.

 • فاصله بین اولین دوره‌های قاعدگی چقدر است؟

شاید اولین دوره قاعدگی شما زیاد طول نکشد؛ زیرا ممکن است چند ماه زمان ببرد تا بدن به یک الگوی منظم برسد. به‌ عنوان یک قاعده کلی، هر 23 تا 35 روز یک‌بار پریود خواهید شد و 2 تا 7 روز طول می‌کشد.

 • آیا 10 سالگی برای پریود شدن سن طبیعی است؟

اکثر دختران اولین قاعدگی خود را در حدود 12 سالگی تجربه می‌کنند. بدن هر دختری برنامه خاص خود را دارد. یک سن مناسب برای یک دختر برای پریود شدن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط