در تماس باشید

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی این روزها به جایگزین محبوبی برای تامپون و پد تبدیل شده است. برخی از آن‌ها برای استفاده طولانی‌مدت و قابل شستشو هستند، در حالی ‌که برخی دیگر به صورت یک‌بارمصرف تولید می‌شوند. در هر صورت برای کارایی بهتر هر دو دسته باید نحوه استفاده از کاپ قاعدگی را بلد بود تا نشت خون و کثیف شدن لباس را در پی نداشته باشد.

فراموش نکنید که استفاده از کاپ‌های قاعدگی نسبت به پدها و تامپون‌ها بیشتر به نفع محیط زیست بوده و در کنار آن مقرون به‌صرفه‌تر هم هستند. اگر تصمیم به استفاده از چنین محصولی را دارید، در ادامه این مطلب از سافتکس طرز استفاده از کاپ قاعدگی و مزایای استفاده از آن را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم.

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی یک کاپ انعطاف‌پذیر است که برای استفاده در داخل واژن در طول قاعدگی و برای جمع‌آوری خون طراحی شده است. کاپ مانند تامپون‌ها یا پدها خون قاعدگی شما را جذب نمی‌کند، بلکه آن‌ها را جمع‌آوری کرده و مانند یک مخزن خواهد بود که نیاز به تخلیه دارد. ثابت شده است که استفاده از آن ایمن و بسیار موثر در کنترل جریان خود در دوران قاعدگی است. یکی دیگر از مزایای استفاده از آن‌ها نسبت به پد و تامپون این است که بیشتر دوستدار محیط زیست هستند.

انواع کاپ قاعدگی

مارک‌های مختلفی از این محصول در اکثر فروشگاه‌ها و مراکز فروش آنلاین موجود است و بیشتر آن‌ها به صورت کوچک یا بزرگ عرضه می‌شوند. نکته مهمی که برای طریقه استفاده از کاپ قاعدگی به شکل صحیح باید بدانید این است:

 • نسخه کوچک‌تر برای کسانی که جریان خون کم یا متوسط ​​دارند و یا کمتر از 30 سال هستند بهترین است.
 • نسخه بزرگ‌تر برای کسانی که جریان متوسط ​​یا سنگین دارند، بزرگ‌تر از 30 سال هستند یا بچه‌دار شده‌اند عملکرد بهتری خواهد داشت.
 • همچنین اکثر کاپ‌های قاعدگی از سیلیکون یا لاستیک ساخته شده‌اند. اگر به لاتکس حساس هستید، برای جلوگیری از هرگونه مشکلی، باید کاپ‌های سیلیکونی بخرید.

انواع کاپ قاعدگی و طریقه استفاده از آن ها

تاریخچه کاپ قاعدگی

پیش از پرداختن به نحوه استفاده از کاپ قاعدگی بد نیست نگاهی به قدمت این محصول ویژه بانوان بیندازیم. در حالی‌ که به نظر می‌رسد که کاپ‌های قاعدگی یک شبه به وجود آمده‌اند، اما در واقع از دهه 1800 وجود داشته‌اند. اولین حق ثبت اختراع برای طراحی کاپ قاعدگی در سال 1867 اعطا شد و نمونه اولیه تقریباً یک کیسه لاستیکی بود که به یک حلقه وصل شده بود. این نسخه اولیه قرار بود برای جمع‌آوری خون وارد واژن شود. سپس می‌شد کاپ قاعدگی را با طناب متصل به آن بیرون کشید. حال شکل و جنس آن‌ها تغییر کرده تا طرز استفاده از کاپ قاعدگی راحت‌تر شده است.

مطالب مرتبط: قاعدگی یا عادت ماهانه (پریود) چیست؟

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی به شکل درست

برای آنکه با موفقیت یک کاپ را وارد واژن کنید و بعد از آن شاهد نشتی خون یا کثیف شدن لباس خود نباشید، باید طریقه استفاده از کاپ قاعدگی را بدانید که شامل مراحل زیر است:

 1. دست‌هایتان را بشویید.
 2. یک لایه نازک از روغن پایه آب یا آب را روی لبه کاپ بمالید. این کار باعث می‌شود که قرار دادن آن در واژن راحت‌تر شود.
 3. کاپ قاعدگی را از وسط تا کرده و بعد دو لبه تا شده را به یکدیگر نزدیک کنید تا سری حالت لوله‌ای پیدا کند.
 4. در‌ حالی‌ که لبه آن تا شده و لبه‌اش را رو به بالا نگه داشته‌اید، در داخل واژن خود قرار دهید.
 5. هنگامی که کاپ داخل دهانه رحم و چند سانتی‌متری زیر دهانه رحم قرار گرفت، باید آن را بچرخانید تا باز و در جایش فیکس شود.

طریقه استفاده از کاپ قاعدگی به روش درست

نحوه برداشتن کاپ قاعدگی و تخلیه آن

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی فقط شامل مراحل قرار دادن آن در جای درست نیست و باید بتوانید آن را بیرون آورده و تخلیه کنید. برای این کار باید:

 1. دست‌هایتان را بشویید.
 2. با استفاده از انگشت شست و اشاره، دست را به داخل واژن خود ببرید و کاپ را نیشگون بگیرید.
 3. به ‌آرامی آن را پایین بکشید تا کامل بیرون بیاید.
 4. وقتی کاپ برداشته شد، آن را در توالت خود خالی کنید.
 5. کاپ را با آب و شوینده ملایم و بدون عطر بشویید.

حال که با طرز استفاده از کاپ قاعدگی آشنا شده‌اید، بد نیست بدانید که می‌توان در تمام طول دوره از کاپ استفاده کنید؛ اما ممکن است برای جلوگیری از نشتی، لازم باشد آن را در روزهای اول قاعدگی به دفعات بیشتر تخلیه کنید.

نحوه تخلیه درست کاپ قاعدگی

مزایا و معایب استفاده از کاپ قاعدگی

بعد از بررسی طریقه استفاده از کاپ قاعدگی نوبت به بررسی مزایا و معایب آن می‌رسد تا مطمئن شوید که آیا کاپ قاعدگی برای شما مناسب است یا خیر. در ادامه به مزایا و خطرات استفاده از آن‌ها می‌پردازیم که عبارت‌اند از:

مزایا

 • نحوه استفاده از کاپ قاعدگی به‌خصوص برای کسانی که از تامپون استفاده می‌کنند، بسیار راحت است.
 • برخی از کاپ‌ها برای استفاده طولانی‌مدت طراحی شده‌اند که باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه خرید پد بهداشتی و تامپون می‌شود.
 • استفاده از آن باعث تولید زباله‌های کمتری می‌شود و درختان کمتری برای ساخت کاغذ مورد نیاز برای پد قربانی می‌شوند.
 • با استفاده از کاپ‌های قاعدگی، دیگر نگران انتشار بوی شرم‌آور نخواهید بود، زیرا خون مانند پدها و تامپون‌ها در معرض هوا قرار نمی‌گیرد.
 • رفت‌و‌آمد کمتر برای خرید محصولات بهداشتی از دیگر مزایای آن است. حتی اگر یک‌بار در سال کاپ خود را تعویض کنید، باز هم 11 بار کمتر از دیگر روش‌ها به فروشگاه یا داروخانه مراجعه خواهید کرد.
 • بسته به جریان خون، باید هر چهار تا هشت ساعت یک‌بار تامپون یا پد بهداشتی خود را تعویض کنید. در حالی‌ که می‌توانید تا 12 ساعت با یک کاپ قاعدگی بدون تخلیه کردن سر کنید.

مزایا استفاده از کاپ قاعدگی

معایب

 • نحوه استفاده از کاپ قاعدگی آسان است؛ اما امکان دارد برای بسیاری از افراد تخلیه و شستشوی آن کار خوشایندی نباشد، به ویژه اگر در محیط کاری با دستشویی عمومی هستند.
 • طرز استفاده از کاپ قاعدگی برای افرادی که جوان‌تر هستند یا هرگز رابطه جنسی نداشته‌اند ممکن است مشکل باشد.
 • اگر از IUD برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید، کاپ قاعدگی می‌تواند رشته‌های IUD را کشیده و از جای خود خارج کند.
 • آناتومی فردی می‌تواند طریقه استفاده از کاپ قاعدگی به شکل صحیح را دشوار کند. برای مثال، اگر دچار افتادگی رحم هستید، کاپ قاعدگی ممکن است به‌ درستی در جای خود قرار نگیرد.

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

سخن پایانی

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی در این مطلب بررسی شد تا اگر دوست دارید به محیط زیست و زمین خدمتی کرده باشید و یک محصول کم‌هزینه برای دوران قاعدگی خود تهیه کنید، بدانید چقدر استفاده از آن راحت است. البته طرز استفاده از کاپ قاعدگی شاید برای بار اول و دوم به‌خصوص برای کسانی که عادت به استفاده از تامپون ندارند کمی سخت به نظر برسد، اما با کمی تمرین این امر آسان شده و قلق آن را پیدا خواهید کرد.

سوالات متداول

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی چگونه است؟

دست‌هایتان را بشویید. یک لایه نازک از روغن پایه آب یا آب را روی لبه کاپ بمالید تا راحت وارد واژن شود. کاپ قاعدگی را از وسط تا کنید. لبه را رو به بالا نگه ‌داشته‌ و داخل واژن خود قرار دهید. آن را بچرخانید تا کاملاً باز شود.

طرز استفاده از کاپ قاعدگی برای همه مدل‌ها یکسان است؟

بله، گرچه با اندازه و جنس‌های متنوعی در بازار عرضه می‌شود؛ اما طریقه استفاده از کاپ قاعدگی برای همه مدل‌ها یکسان است.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟

تولید زباله کمتر، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و عدم انتشار بوی بد از مزایای این محصول است. همچنین نحوه استفاده از کاپ قاعدگی به‌خصوص برای کسانی که از تامپون استفاده می‌کنند بسیار راحت است.

معایب استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟

طرز استفاده از کاپ قاعدگی برای افراد جوان‌تر و افرادی بدون رابطه جنسی سخت است. کاپ قاعدگی می‌تواند رشته‌های IUD را کشیده و از جای خود خارج کند. همچنین اگر فردی دچار افتادگی رحم است کاپ قاعدگی گاهی به ‌درستی در جای خود قرار نمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط