در تماس باشید

ژل بهداشتی بانوان چیست و چه مزایایی دارد؟

ژل بهداشتی بانوان چیست؟

ژل بهداشتی بانوان جزو پرفروش‌ترین محصولاتی به شمار می‌رود که اخیراً وارد بازار شده و طرفداران زیادی دارد. این محصول برای جلوگیری از بسیاری بیماری‌ها و عفونت‌ها کاربرد دارد. با این ‌وجود شاید بسیاری ندانند که ژل بهداشتی بانوان چیست و مزایای استفاده از آن کدام است؟

در این مطلب از سافتکس راجع به این محصول، فوایدی که دارد و طرز صحیح استفاده از آن صحبت خواهیم کرد. همچنین در مورد اینکه برای چه کسانی مفید است نیز صحبت خواهد شد. پس تا انتها با ما همراه باشید.

ژل بهداشتی بانوان چیست؟

 ژل شستشو بانوان برای عفونت

این محصول با نام ژل شستشوی واژینال نیز شناخته می‌شود. همان‌طور که از نام آن پیدا است به ژلی گفته می‌شود که برای شستشوی واژن استفاده خواهد شد. از آنجایی‌ که چنین ژلی متناسب با pH واژن تولید می‌شود، برای حفظ سلامت دستگاه تناسلی در زنان مفید بوده و اسیدیته واژن را در حالت طبیعی حفظ می‌کند که برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌ها بسیار مفید است. البته برای اثربخشی بهتر طریقه استفاده از ژل بهداشتی بانوان به شکل صحیح را باید بلد بود.

طرز استفاده ژل بهداشتی بانوان

حال که می‌دانید ژل بهداشتی بانوان چیست باید طرز استفاده از آن را به شکل درست بدانید تا بهترین اثرات را به همراه داشته باشد. طریقه استفاده از ژل بهداشتی بانوان شامل مراحل زیر می‌شود:

  • برای استفاده از این نوع ژل بهداشتی به هیچ وسیله خاص یا کمکی نیازی ندارید. فقط باید ابتدا اطلاعات روی بسته‌بندی آن را به دقت بخوانید.
  • قبل از استفاده حتماً دست‌های خود را بشویید تا باکتری و میکروبی به واژن منتقل نشود و ژل شستشو بانوان برای عفونت کارایی لازم را داشته باشد.
  • در گام بعدی مقداری که ذکر شده را به ناحیه تناسلی بزنید و حدود 1 تا 2 دقیقه برای اثربخشی بهتر زمان بدهید.
  • بعد از آن با آب ولرم ناحیه مدنظر را کامل شستشو دهید.
  • در نهایت هم باید با دستمال یا حوله تمیز ناحیه تناسلی را به دقت خشک کنید.

طریقه استفاده از ژل بهداشتی بانوان

مزایای ژل بهداشتی بانوان چیست؟

شاید شنیده باشید که اصلی‌ترین مزیت استفاده از ژل شستشو بانوان برای عفونت است. این نکته کاملاً درست است زیرا استفاده از هر ماده دیگری چون شامپو و صابون pH محیط واژن را به هم می‌ریزد و باعث بروز مشکلاتی چون عفونت می‌شود؛ اما این محصول مزایای دیگری هم دارد که در ادامه بررسی شده است از جمله:

تنظیم pH واژن

واژن مانند دیگر اعضای بدن چون روده‌ و … حاوی باکتری‌هایی است که برای حفظ سلامت واژن نقش مهمی بر عهده دارند. این باکتری‌ها به نام لاکتوباسیل هم شناخته می‌شوند که از رشد میکروب‌های بیماری‌زا و عفونت جلوگیری می‌کنند. حفظ ‌‌‌pH واژن باعث می‌شود تا زندگی این باکتری‌ها به خطر نیافتد. اگر طریقه استفاده از ژل بهداشتی بانوان به‌درستی رعایت شود و از صابون یا شامپوی بدن استفاده نکنید، pH واژن نامتعادل نمی‌شود و این باکتری فرصت زندگی و مبارزه با بیماری‌ها را خواهد داشت.

کاهش خارش واژن

اگر با مشکلاتی چون خارش واژن دست‌وپنجه نرم می‌کنید و نمی‌دانید که مزایای استفاده از ژل بهداشتی بانوان چیست، باید این مژده را به شما بدهیم که با استفاده از چنین محصولی می‌توانید مشکل خارش واژن را در کمترین زمان حل کنید. دلایل این مشکل بسیار متنوع است از عفونت گرفته تا آلرژی به برخی شوینده‌ها با اسیدیته بالا، ژل بانوان تمام این دلایل را برطرف خواهد کرد.

کاهش خارش واژن از مزایای ژل بهداشتی بانوان

خداحافظی با عفونت واژن

ژل شستشو بانوان برای عفونت هم کاربرد دارد و به کمک آن شما فرصت رشد میکروب‌هایی که عامل ایجاد عفونت واژینال هستند را نخواهید داد. عفونت ممکن است در اثر رعایت نکردن بهداشت، رابطه، استفاده از محصولات غلط رخ دهد و ژل بهداشتی بانوان یک راه‌حل مناسب برای برون‌رفت از چنین مشکلی و عوارض آن یعنی درد، ترشح، سوزش، لکه بینی و … به شمار می‌رود.

رفع بوی بد واژن

اگر نمی‌دانید مزایای استفاده از ژل بهداشتی بانوان چیست و تابه‌حال از آن استفاده نکرده‌اید، بهتر است بدانید که چنین محصولی بوی بد واژن را از بین خواهد برد. زنان در ماه درگیر اتفاقاتی چون پریود یا قاعدگی هستند و ممکن است اختلال هورمونی را نیز تجربه کنند. در چنین شرایطی ترشحات واژن زیاد شده و عدم رعایت بهداشت می‌تواند به آن دامن بزند. همچنین عفونت نیز باعث چنین ترشحاتی می‌شود که با بوی بد همراه است. در این شرایط یادگیری طریقه استفاده از ژل بهداشتی بانوان به‌ درستی باعث می‌شود تا ترشحات کمتر شده و بوی بد از بین برود.

رفع بوی بد واژن با استفاده از ژل بهداشتی

کاهش قرمزی و التهاب واژن

در صورت استفاده از محصولاتی که اسیدیته بالایی دارند یا قلیایی هستند، پوست واژن خشک و ملتهب خواهد شد. در واقع چنین محصولاتی رطوبت و چربی طبیعی پوست در این ناحیه را از بین می‌برند و باعث آسیب‌پذیری، قرمزی و التهاب می‌شوند. استفاده از ژل شستشو بانوان برای عفونت فقط کاربرد ندارد و باعث می‌شود تا خشکی و التهابی در این ناحیه رخ ندهد.

بهترین محدوده سنی برای استفاده از ژل بهداشتی بانوان

حال که می‌دانید ژل بهداشتی بانوان چیست شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه کسانی و در چه محدوده سنی مجاز به استفاده از آن هستند. در پاسخ به این پرسش باید گفت که دختران و بانوان در سنین مختلف، شرایط بهداشتی متفاوتی دارند؛ با این ‌وجود مجاز به استفاده از ژل بهداشتی هستند. در واقع طیف استفاده از آن شامل دختران مجرد و بدون رابطه جنسی تا زنان متأهل و حتی یائسه می‌شود.

بهترین سن برای استفاده از ژل بهداشتی بانوان

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد تا با این محصول و اینکه بهترین طریقه استفاده از ژل بهداشتی بانوان چیست؟ آشنا شوید. همچنین مزایای ژل شستشو بانوان برای عفونت، خارش، بوی بد واژن، التهاب و … نیز بررسی شد تا با اطمینان کامل این چنین محصولی را به روتین خود اضافه کرده و از اثرات مثبت آن برای بهداشت فردی خود بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مهم‌ترین مزیت استفاده از ژل بهداشتی بانوان چیست؟

جلوگیری از عفونت، خارش و التهاب واژن، رفع بوی بد آن و تنظیم pH واژن از مهم‌ترین مزایای استفاده از چنین محصولی است.

آیا قبل و بعد از رابطه جنسی باید از ژل شستشوی واژن استفاده کرد؟

تمیزی پیش از رابطه جنسی برای جلوگیری از انتقال آلودگی مفید است؛ اما استفاده از ژل بهداشتی از ضروریات قبل از رابطه نیست. اگر رابطه بدون عوامل محافظتی بود بهتر است بعد از آن از این محصول استفاده کنید.

آیا استفاده از ژل شستشوی واژن باعث آسیب به پرده بکارت آسیب می‌شود؟

خیر؛ پرده بکارت یک بافت در محل ورودی واژن است و این ژل بهداشتی در محیط بیرونی استفاده می‌شود و آسیبی به پرده بکارت وارد نخواهد کرد. برای همین دختران مجرد هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

طریقه استفاده از ژل بهداشتی بانوان به چه صورت است؟

برای استفاده از این محصول دستورالعمل آن را بخوانید. دست‌ها را شسته و مقداری را به واژن بزنید. یکی دو دقیقه زمان بدهید تا اثر خود را بگذارد و در نهایت با آب ولرم بشوید. همچنین باید این ناحیه را بعد از شستشو کاملاً خشک کنید.

بیشتر بخوانید:

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط