در تماس باشید

مهم‌ترین نکاتی در مورد بهداشت واژن که باید بدانید!

بهداشت واژن

یکی از اندام‌های مهم و بسیار حساس خانم‌ها، واژن است و از همین‌رو برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی بانوان، خانم‌ها باید توجه زیادی به رعایت بهداشت فردی خود داشته باشند. خانم‌ها می‌توانند با رعایت بهداشت واژن در دوران قاعدگی از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری‌ها و عفونت‌های قارچی واژن جلوگیری کنند. برای رعایت بهداشت این ناحیه، یکی از روش‌های مناسب شستشوی واژن است؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که نباید در شستشوی واژن زیاده‌روی کنید و باید از شوینده‌های ملایم استفاده کنید؛ زیرا در غیر این‌صورت موجب از بین رفتن باکتری‌های مفید واژن و تغییر در PH واژن می‌شوید. بنابراین باید بدانید که رعایت بهداشت واژن اصول و قواعدی دارد که شما باید آن‌ها را به خوبی رعایت کنید. در این مطلب از سافتکس با نکاتی در مورد بهداشت واژن آشنا می‌شویم.

برای داشتن واژن سالم چه باید کرد؟ 

هر خانم برای داشتن واژن سالم و پیشگیری از عفونت واژن، باید برخی نکات و مسائل را به خوبی رعایت کند. همان‌طور که بالاتر نیز گفتیم واژن یک اندام بسیار حساس و قابل توجه برای‌ خانم‌ها است؛ در نتیجه رعایت و حفظ بهداشت واژن نیز امری ضروری است.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که تنها راه حفاظت از بهداشت واژن شستشوی مدام و بیش از حد آن نیست و بالعکس شستن زیاد موجب از بین رفتن باکتری‌های مفید موجود در این ناحیه و تغییر PH می‌شود. از جمله مواردی که با رعایت آن‌ها می‌توانید از عفونت واژینال پیشگیری کنید، عبارتند از شستشوی واژن، پوشیدن لباس زیر نخی و پنبه‌ای، پرهیز از پوشیدن لباس‌های بسیار تنگ، اصلاح منظم این ناحیه، ادرار پس از رابطه جنسی، مراجعه منظم به دکتر متخصص زنان و غیره. در ادامه به برخی از این موارد می‌پردازیم.

شست‌‌وشوی واژن

بهداشت واژن

 ترشحات موجود در واژن دارای خاصیت پاک‌کنندگی هستند و همراه با این ترشحات، میکروب‌ها و سلول‌های مرده هم به خارج از واژن هدایت می‌شوند.

واژن دارای بسیاری از میکروب‌های مفید است که این میکروب‌ها نقش مهمی در کنترل تنظیم اسیدیته‌ی واژن و از بین بردن میکروب‌های مضر دستگاه تناسلی دارند. در واقع به زبانی ساده، شستشوی واژن به معنای شستن دستگاه تناسلی خارجی است که از دستگاه تناسلی خارجی شامل لابیا ماژور (لب‌های بزرگ)، لابیا مینور (لب‌های کوچک) و کلیتوریس تشکیل می‌شود. در این بین خود کلیتوریس نیز از دو بخش بدنه و سر تشکیل می‌شود که با پایانه‌های عصبی احاطه شده و مرکزی برای دریافت‌های حسی و تحریکی خانم‌ها به شمار می‌رود.

در رابطه با شستشوی واژن باید نکاتی را در نظر داشته باشید. برای مثال هیچ زمان از دوش واژینال استفاده نکنید، زیرا استفاده از آن موجب از بین رفتن تمام باکتری‌های مفید واژن می‌شود. دقت داشته باشید که نباید واژن را با مواد شوینده، صابون‌های عطری و غیره بشویید؛ زیرا استفاده از این موارد، موجب تغییر میزان PH واژن شده و موجب بروز عفونت می‌شود.

یکی دیگر از نکاتی در مورد بهداشت واژن و شستشوی واژن که باید به آن توجه کنید، این است که توصیه می‌شود که برای شستن قسمت خارجی دستگاه تناسلی از مواد شوینده و صابون‌های عطری استفاده نشود و در عوض عرق و ترشحات موجود را به کمک آب معمولی شسته و تمیز کنید.

گلاب، محلول جوش شیرین و یا محلول سرکه از جمله مواردی هستند که شما می‌توانید از آن‌ها برای شستشوی واژن استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که استفاده از این محلول‌ها به مدت طولانی ممنوع است و حداکثر ۷ روز کافی است‌. علاوه‌بر این، شما می‌توانید برای حفظ بهداشت واژن خود و داشتن یک واژن سالم، پارچه‌‌ای ظریف، نخی و مخصوص برای شستن واژن خود تهیه کنید و نواحی مدنظر را با کمک آب و صابون معمولی و یا محلول آنتی‌باکتریال با مالش ملایم بشویید.

لباس تمیز و مناسب

از دیگر نکاتی در مورد بهداشت واژن که به پیشگیری از عفونت واژن کمک می‌کند، رعایت بهداشت و نظافت در رابطه با لباس است. برخی از نکاتی که لازم است در این زمینه بدانید، عبارتند از:

۱. لباس‌‌هایی را انتخاب کنید که جنس آن‌ها نخی باشد؛ زیرا پنبه جزو آن دسته از الیافی است که رطوبت را کم‌تر در خود نگه‌می‌دارد و موجب سخت و دشوار شدن تجمع باکتری‌ها و در نتیجه مانع از تولید بو می‌شود.

۲. بهتر است که پس از ورزش لباس زیر خود را تعویض کنید.

۳. از پوشیدن مایو مرطوب در طول روز خودداری کنید.

۴. می‌توانید در طول شب لباس زیر نپوشید، با این‌کار موجب کاهش دادن عرق حبس شده در اطراف فرج خود می‌شوید.

۵. به خانم‌هایی که دارای ترشح شدید واژن هستند، توصیه می‌شود که لباس زیر خود را دو بار در روز تعویض کنند.

۶. لباسی را انتخاب کنید که هنگام پوشیدن آن، ناحیه واژینال شما به راحتی نفس کشیده و خشک بماند؛ زیرا در صورت وجود رطوبت، احتمال رشد باکتری و عفونت وجود دارد. 

۷. از پوشیدن لباس‌های تنگ مانند شلوار‌های بسیار تنگ خودداری کنید.

اصلاح اطراف واژن 

بهداشت واژن

از دیگر مسائل در رعایت بهداشت زنان، می‌توان به تمیز کردن و اصلاح موهای زائد اطراف ناحیه تناسلی خانم‌ها اشاره کرد که یکی از مهم‌ترین نکاتی در مورد بهداشت واژن است که باید رعایت کنید.

برای تمیز کردن و اصلاح موهای زائد در این ناحیه، نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که برای این کار می‌بایست، هر بار از یک تیغ یا وسیله اصلاح جدید برای تمیز کردن این منطقه استفاده کنید و اگر نمی‌توانید این‌کار را انجام دهید، باید حداقل یک تیغه مخصوص برای تمیز کردن و اصلاح ناحیه تناسلی تعیین کنید. شما نباید از تیغه‌ای استفاده کنید که از آن برای تراشیدن نواخی دیگر بدن استفاده کرده‌اید. زمانی که اصلاح را انجام دادید باید تیغ مدنظر را خشک کرده و در یک محیط تمیز و خشک نگه‌دارید که این کار موجب جلوگیری از زنگ زدگی تیغ شما می‌شود.

رابطه جنسی 

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی در مورد بهداشت واژن که باید بدانید، این است که پیش از رابطه جنسی، دوش آب گرم بگیرید. پس از رابطه جنسی ادرار کردن و پرهیز از دوش گرفتن، امری ضروری و پراهمیت است.

استفاده از وسایل بهداشتی مانند کاندوم، یکی از راه‌های موثر در حفظ بهداشت واژن و عدم انتقال عفونت احتمالی واژن است. داشتن رابطه‌‌ی جنسی امن و محافظت‌شده به شما کمک می‌کند تا از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در امان بمانید و در واقع استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مقاربتی و قابل انتقال پیشگیری می‌کند.

شستن ناحیه تناسلی قبل و بعد از رابطه جنسی به داشتن واژن سالم کمک می‌کند و همچنین ادرار پیش و پس از رابطه جنسی مانع از ابتلا به عفونت ادراری می‌شود. همچنین استفاده از واکسن‌های مربوطه پیش از اولین رابطه جنسی به شما کمک می‌کند تا ریسک خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر هپاتیتB  و زگیل تناسلی را کاهش دهید.

مراجعه منظم به متخصص زنان

برخی از عفونت‌ها بدون علامت هستند و بدون نشان دادن هیچ علائمی شروع به رشد می‌کنند، بدون آن‌که شما متوجه حضور و وجود آن‌ها شوید. برای اینکه بتوانید مانع این موضوع شوید، توصیه می‌شود که به طور منظم به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و آزمایش سالانه پاپ اسمیر را پشت گوش نیندازید.

در صورتی‌که زمینه ایجاد عفونت را دارید، باید در کنار نکاتی در مورد بهداشت واژن که گفته شد، حتما مراجعه به متخصص زنان و انجام آزمایش‌های چکاپ را جدی بگیرید.

از چه سنی باید به مراقبت از واژن پرداخت؟

رعایت بهداشت فردی در واقع سن مشخصی ندارد و باید از همان ابتدای سنین نوجوانی و جوانی به بهداشت خود توجه کرد. خانم‌ها نیز باید از سنین پایین در جهت حفظ بهداشت واژن تلاش کنند. توجه به بهداشت واژن و اندام تناسلی نیز به اندازه شستن دست‌ها پر اهمیت و ضروری است.

استفاده از کدام نوع محصولات بهداشتی برا حفظ بهداشت واژن مناسب‌تر است؟

بهداشت واژن

در پاسخ به این سوال، باید گفت که این موضوع کاملا به شما و شناخت شما از بدنتان و محصولات بهداشتی مربوطه بستگی دارد و تنها فردی که می‌تواند پاسخ درستی به این سوال بدهدف تنها و تنها خود شمایید و برای آن‌که بتوانید جواب درست را پیدا کنید باید اطلاعات خود را در رابطه با انواع محصولات بهداشتی واژن از جمله ژل شست‌و‌شو، نوار بهداشتی و یا پد بهداشتی مناسب و غیره کامل کرده و پس از آن متناسب نیاز خود محصول بهداشتی مدنظر خود را پیدا کنید. علاوه‌بر این باید به برندی که می‌خواهید این محصولات را تهیه کنید نیز توجه داشته باشید؛ زیرا ترکیباتی که برند‌های مختلف استفاده می‌کنند متفاوت هستند.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که یکی از رایج‌ترین محصولاتی که خانم‌ها استفاده می‌کنند، نوار بهداشتی است که کمک می‌کند تا در طول قاعدگی، سلامت واژن آن‌ها حفظ شود و همین موضوع به سلامتی واژینال آن‌ها حتی در دوران غیرقاعدگی نیز کمک می‌کند.

اکنون که با مهم‌ترین نکاتی در مورد بهداشت واژن که باید بدانید، آشنا شدید، لازم است برای حفظ بهداشت و سلامت این ناحیه، از یک محصول بهداشتی معتبر و قابل اعتماد استفاده کنید. سافتکس، یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین محصولات هایژنیک بانوان است که به دلیل وجود ترکیبات منحصربه‌فرد در تولید این محصولات، ایجاد حساسیت نمی‌کنند و به حفظ سلامت ناحیه تناسلی بانوان کمک می‌کنند. برای خرید این محصولات، می‌توانید بر روی محصولات سافتکس کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:

بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط